Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami dotyczącymi programu 800 plus

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), niektórzy klienci zgłosili otrzymanie listów e-mail zawierających linki do formularzy, które rzekomo umożliwiają podwyższenie świadczenia wychowawczego z 500 złotych do 800 złotych. ZUS podkreśla jednak, że to jest próba oszustwa, gdyż instytucja ta nie wysyła takich wiadomości. Od 2024 roku większe świadczenie jest przyznawane automatycznie, bez konieczności jakiejkolwiek interwencji ze strony klienta.

Na początku bieżącego tygodnia, kilka osób, które otrzymały email z prośbą o aktualizację danych w celu zwiększenia wartości świadczenia wychowawczego do 800 złotych, skontaktowało się z olsztyńskim oddziałem ZUS. Wiadomość zawierała link prowadzący do formularza, który należało wypełnić. Informacja ta wywołała niepokój wśród odbiorców, ponieważ nie aktualizowali oni swoich danych od dłuższego czasu i regularnie otrzymywali świadczenia w terminie. Z tego powodu postanowili skonsultować się z pracownikami ZUS.

Anna Grabowska, regionalny rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach, informuje: „Na szczęście, nasi klienci nie dali się oszukać. Apelujemy do innych osób, które mogły otrzymać podobne wiadomości, aby nie odpowiadały na nie i nie otwierały żadnych załączników czy linków zawartych w tych e-mailach. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe, zainfekować komputery lub uzyskać dostęp do poufnej informacji przechowywanej na dyskach”.

ZUS podkreśla, że nie wysyła e-maili z linkami do formularzy i od stycznia 2024 roku automatycznie zwiększa świadczenia do kwoty 800 złotych. Nie ma potrzeby składania wniosków w tym celu. „Pragnę przypomnieć, że rodzicom, którzy mają prawo do świadczenia w obecnym okresie świadczeniowym (od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.), od stycznia bieżącego roku kwota świadczenia została podniesiona do 800 złotych, bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Wnioski na nowy okres świadczeniowy (od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r.) będą przyjmowane od 1 lutego” – dodaje rzeczniczka.

Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz aplikacji mZUS. Nie jest możliwe złożenie wniosku za pośrednictwem linków lub załączników przesłanych pocztą elektroniczną.