Romantyczna misja w leśnictwie Dąbrówka: Znalezienie partnerów dla osiędziesięcioletniej damy leśnej

Drzewo cisa jest niezwykłe, ponieważ podobnie jak ludzie, posiada płeć i by móc się rozmnażać, musi połączyć się z innym drzewem o przeciwnej płci. W Leśnictwie Dąbrówka, znajdującym się blisko Dywit, pojawiło się ostatnio 250 młodych siewek cisa. Ich zadaniem jest pełnić towarzystwo jednemu wyjątkowemu drzewu.

W tutejszym lesie rośnie samotne, osiemdziesięcioletnie cisowe drzewo. Mimo swojej dojrzałości, cis ten był samotny przez prawie osiem dekad. Choć cis potrafi żyć nawet 1200 lat, samotność nie jest dla niego optymalnym stanem. W odpowiedzi na tę sytuację, pracownicy Nadleśnictwa Olsztyn posadzili wokół tego staruszka około 250 młodych sadzonek. Liczą na to, że wkrótce pojawią się tam jeszcze więcej młodych osobników.

Paweł Artych, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn, wyjaśnia: „Trudno powiedzieć, ile z tych 250 pięcioletnich sadzonek, które przyszły do nas aż ze Szczecina, to męskie, a ile żeńskie osobniki. Cis jest drzewem długowiecznym, więc niezależnie od tego, czy za 200 lat, czy za 1000 lat, mamy nadzieję zobaczyć tu piękny las cisa”. Dodał również, że w Nadleśnictwie Olsztyn dotychczas rosło tylko dwa drzewa cisa.

Leśniczy z Dąbrówki, Jarosław Sikorski, zaznacza, że cis jest rzadko spotykanym gatunkiem i jak wszystko co rzadkie, budzi sentyment. „Największym zagrożeniem dla naszych sadzonek będą jelenie, sarny i łosie, które będą chciały skosztować młodych pędów”. Leśniczy zamierza bacznie pilnować młodych drzewek i chronić je przed zwierzętami.

Profesor Czesław Hołdyński, botanik, wyjaśnia, jak następuje rozmnażanie u cisa. „Cis kwitnie na wczesną wiosnę, zwykle pod koniec marca lub na początku kwietnia. Zapłodnienie następuje około 2 miesiące później. Nasiona zawarte w owocach są następnie przenoszone przez ptaki takie jak kos, kwiczoł czy drozd”.