Policja i Szwedzka Służba Celna wspólnie rozbiły nielegalną fabrykę narkotyków w województwie warmińsko-mazurskim

Współpraca międzynarodowa między dolnośląskim zarządem Centralnego Biura Zwalczenia Czarnego Handlu (CBZC) oraz Ścigania Przestępczości Zorganizowanej (CBŚP), a Szwedzką Służbą Celną, doprowadziła do rozbicia nielegalnej sieci dystrybucji mefedronu, operującej na terenie województw warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego. Działania te zaowocowały zatrzymaniem trzech osób oraz likwidacją całej linii produkcyjnej tego nielegalnego środka odurzającego. W wyniku akcji udało się przejąć ponad 80 kg narkotyku, którego wartość szacuje się na około pół miliona złotych. Sprawa jest obecnie monitorowana przez dolnośląski oddział Prokuratury Krajowej.

Policjanci CBZC z Wrocławia i funkcjonariusze CBŚP specjalizujący się w walce z zorganizowanym handlem narkotykami, przy wsparciu Szwedzkiej Służby Celnej, otrzymali informacje o możliwym istnieniu nielegalnej fabryki syntetycznych narkotyków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Po przeprowadzeniu skoordynowanej operacji, udało się zatrzymać podejrzanych o udział w nielegalnym procederze, zlikwidować nielegalną fabrykę mefedronu wraz z jej linią technologiczną i magazynem oraz magazyn składników używanych do produkcji narkotyków.

Funkcjonariusze podczas przeszukiwania budynku odnaleźli kompletny zestaw wyposażenia służącego do produkcji narkotyków, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich tworzenia. Akcja doprowadziła do zatrzymania dwóch osób pracujących bezpośrednio przy produkcji mefedronu. W trakcie późniejszych działań, aresztowano osobę prawdopodobnie odpowiedzialną za dystrybucję wyprodukowanego narkotyku. Łącznie w ramach operacji zatrzymano trzy osoby w wieku od 23 do 47 lat.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nielegalna działalność mogła rozpocząć się już w 2023 roku. Narkotyki były najprawdopodobniej sprzedawane za pośrednictwem internetu zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej, w tym w Szwecji. Śledztwo nadal trwa i ma na celu ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia oraz roli poszczególnych osób. Zatrzymanym postawiono zarzuty związane z produkcją i dystrybucją środków odurzających oraz praniem brudnych pieniędzy. Na wniosek prokuratora, sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch z zatrzymanych.