Policja alarmuje: W 2023 roku zgłoszono ponad 2 tysiące prób samobójczych wśród młodzieży

W 2023 roku, jak podaje zasoby polskiej policji, młode osoby do 18-go roku życia targnęły się na swoje życie aż 2139 razy. Tragiczny bilans to 146 śmiertelnych przypadków. Pomimo zwiększenia nakładów finansowych na pomoc psychologiczną, czynnikiem decydującym o skuteczności tych działań jest odpowiednia dystrybucja środków – twierdzą działacze społeczni.

Zestawienie statystyczne zebranych przez GrowSPACE danych od straży miejskiej z różnych części kraju pokazuje wzrost prób samobójstw wśród osób poniżej 18 roku życia. Od dwa lata ta liczba przekroczyła barierę dwóch tysięcy, a raporty z roku 2023 wykazują, że nastolatkowie podejmowali próby odebrania sobie życia aż 2139 razy. To o ponad 100 przypadków więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o prawie 154% w porównaniu do roku 2020.

Statystyki z ośmiu polskich regionów pokazują wzrost liczby prób samobójczych wśród młodzieży do lat osiemnastu w porównaniu do roku 2022. Te wstrząsające dane dotyczą również województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie odnotowano aż 98 takich przypadków, co jest znacznie wyższą liczbą niż 83 zgłoszenia z poprzedniego roku. To dowodzi, że coraz więcej młodych ludzi boryka się z problemami prowadzącymi do desperackich decyzji.

W całym kraju, w roku 2023, tragiczne skutki samobójstw poniosło 146 młodych osób. Ta liczba jest nieco niższa niż w przypadku poprzedniego roku (150 osób), jednak stanowi nadal poważny problem. Działacze społeczni z GrowSPACE podkreślają, że istnieje jeszcze wiele do zrobienia, aby zapewnić odpowiednią opiekę psychologiczną dzieciom i młodzieży.

Psycholog z fundacji GrowSPACE, Paulina Filipowicz, zwraca uwagę na przyczyny samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Do najczęstszych należą: trudna sytuacja rodzinna (uproblematyzowane relacje rodzic-dziecko, konflikty w rodzinie, rozwód rodziców), izolacja społeczna, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia oraz sytuacje kryzysowe. Negatywne wpływy na stan psychiczny młodych ludzi mają też niepokoje społeczne, globalne kryzysy oraz konflikty zbrojne na świecie.

Na początku 2024 roku, Sejm uchwalił ustawę przyznającą trzy miliardy złotych na wsparcie psychiatrii i onkologii dziecięcej. Choć jest to pozytywny krok, fundacja GrowSPACE podkreśla znaczenie odpowiedniego alokowania tych funduszy. Eksperci postulują zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, szkolenie specjalistów, zwiększanie liczby miejsc rezydenckich i stażowych oraz edukacje pracowników medycznych w zakresie wsparcia pacjentów psychiatrycznych.