Dziękczynienie prezydenta Olsztyna za odwagę młodzieży podczas akcji ratunkowej na ulicy Bałtyckiej

Nastolatkowie, którzy błyskawicznie ruszyli na pomoc po głośnym zdarzeniu, zostali uhonorowani przez prezydenta Olsztyna, Roberta Szewczyka. Zdecydowali się oni na udział w nagłej interwencji ratunkowej, która miała miejsce po kolizji na ulicy Bałtyckiej.

W sumie jedenaście osób, wszystkie uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych, podjęło się roli nieoczekiwanych ratowników w poniedziałkowy wieczór, 27 maja. Wszystko zaczęło się, gdy do autobusu komunikacji miejskiej uderzyła ciężarówka, której kierowca był pod wpływem alkoholu.

Tak ocaleni młodzi ludzie budzą dumę – tak wyraził swój szacunek prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. Podkreślił on niezwykłą postawę obywatelską grupy nastolatków, którzy nie wahali się działać pomimo ogromnego ryzyka.

Przed godziną 19.00 doszło do masowego zdarzenia drogowego. Ogółem w wyniku tej tragedii 26 osób doznało obrażeń, w tym 16 pasażerów autobusu i 10 osób podróżujących innymi środkami transportu. Czternaście z nich trafiło do szpitala.

Amelia Adamkowska, uczennica ZSEiT, opowiadała o tym dniu. Wspominała, jak jej i jej koleżance udało się natychmiastowo zareagować na gwałtowny huk i widok katastrofy. Dziewczyny szybko zdobyły apteczkę pierwszej pomocy i zaczęły udzielać pomocy poszkodowanym, którzy mieli różnego rodzaju urazy, najczęściej jednak głowy.

Aby uhonorować młodych bohaterów, prezydent Olsztyna wręczył każdemu z nich list gratulacyjny, dyplom oraz koszulkę z napisem „Bohater Olsztyna”. Dodatkowo otrzymali karnety na Olsztyn Green Festiwal. Młodzi ratownicy mieli również możliwość zwiedzenia Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa znajdującego się przy ulicy Augustowskiej.