Projekt "Czworonożni Komandosi": Wizyta psów służbowych w olsztyńskim szpitalu dziecięcym

Pacjenci Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie mieli okazję spotkać się z przewodnikami psów służbowych reprezentujących różne służby i organizacje. Spotkanie, które miało miejsce w Dzień Dziecka, było częścią innowacyjnego projektu „Czworonożni Komandosi”, zainicjowanego przez Fundację Komandosi Życia.

W sobotę, 1 czerwca 2024 roku, na terenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie odbyło się uroczyste rozpoczęcie projektu „Czworonożni Komandosi”. To wyjątkowe przedsięwzięcie, prowadzone pod egidą Fundacji Komandosi Życia, przyciągnęło trenerów i przewodników psów z różnych służb i organizacji, którzy odwiedzili młodych pacjentów leczonych na Oddziale Klinicznym Onkologii i Hematologii. Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w skali kraju.

Wśród „Komandosów” znaleźli się także st. post. Aleksandra Jurkowska z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i jej służbowy pies Kira. Jurkowska miała okazję opowiedzieć dzieciom o swoich codziennych obowiązkach, a Kira stała się ulubieńcem pacjentów, ciesząc się ich pieszczotami i przytulasami. Dzieci mogły również zaobserwować, jak silna jest więź pomiędzy przewodnikiem a jego psem.

Projekt „Czworonożni Komandosi” skupia trenerów i przewodników psów służbowych. Pomysł na jego realizację zrodził się w trakcie rozmów z dziećmi i młodzieżą, które ze względu na chorobę nowotworową muszą być odseparowane od swoich czworonożnych przyjaciół. Tęsknota za ukochanymi psami stała się źródłem inspiracji do stworzenia tego niezwykłego projektu.