Zakup robota chirurgicznego dla Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie

Gustaw Marek Brzezin, Marszałek województwa, podczas konferencji prasowej w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, poinformował o planach zakupu robota do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Zapowiedział, że samorząd województwa przekaże na ten cel 8 mln zł, a pozostała kwota zostanie pokryta ze środków własnych szpitala.

W trakcie wspomnianej konferencji marszałek Brzezin zdradził również, że wkrótce przyjmowany będzie prowizorium budżetowe na następny rok. W dokumencie tym znajdzie się zapis o przeznaczeniu już wspomnianych 8 mln zł na zakup nowoczesnego robota medycznego dla olsztyńskiej placówki.

Kierownik Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, Irena Kierzkowska, przyznaje, że stworzenie specyfikacji zakupu robota chirurgicznego to nie lada wyzwanie. Zgodnie z jej oraz marszałka Brzezina przewidywaniami, robot chirurgiczny powinien znaleźć się w olsztyńskim szpitalu już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Specjaliści medyczni obecni na spotkaniu zapewnili, że zespoły ich oddziałów są gotowe do pracy z użyciem nowoczesnego robota. Aktualnie w Polsce roboty chirurgiczne są wykorzystywane już w 24 szpitalach.