XXI Jarmark Jakubowy w Olsztynie zaprasza do udziału wystawców

Rozpoczęły się przygotowania do XXI Jarmarku Jakubowego, który odbędzie się w Olsztynie. Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ogłosił nabór wystawców na to wyjątkowe wydarzenie. Organizatorzy przewidują, że przez cztery dni, od 25 do 28 lipca 2024 roku, Stare Miasto zamieni się w tętniącą życiem arenę pełną regionalnej kuchni, autentycznej sztuki i tradycyjnych produktów codziennego użytku.

Wszakże, bez wystawców nie mogłoby być mowy o jakimkolwiek jarmarku. W związku z tym Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zachęca twórców lokalnej żywności oraz pamiątek do zgłaszania swojego udziału w Jarmarku Jakubowym aż do 16 czerwca. Organizatorzy zapewniają, że udział w tym wydarzeniu to idealna okazja, aby stać się częścią tej unikalnej imprezy.

Warto przypomnieć, że imię Jarmarku Jakubowego pochodzi od św. Jakuba Starszego, patrona Olsztyna. Św. Jakub był bratem św. Jana i pierwszym apostołem, który poniósł męczeńską śmierć. Jego relikwie przeniesiono w VII wieku z Jerozolimy do Santiago de Compostela, gdzie znajduje się jego grób. Św. Jakub jest również patronem Hiszpanii i Portugalii, jak również pielgrzymów, rybaków, aptekarzy, wojowników i robotników.

Związek miasta Olsztyna ze św. Jakubem sięga czasów, kiedy to wybrano go na patrona pierwszego olsztyńskiego kościoła, dzisiejszej bazyliki konkatedralnej. Jego imię nosi również most na starówce przerzucony nad Łyną. Na Targu Rybnym można zobaczyć pomnik św. Jakuba, a odpocząć można w parku Jakubowo na Zatorzu. Co więcej, prezydent miasta wręcza Statuetki Świętego Jakuba.