Władze Warmii i Mazur planują poprawić oświetlenie na 800 przejściach dla pieszych

Rządowy Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej zakłada, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostanie zwiększona ilość świateł na około 800 przejściach dla pieszych. To rozwiązanie ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa na drogach.

Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiej delegatury Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zauważył, że niektóre odcinki dróg krajowych wymagają podkreślenia poprzez dodatkowe oświetlenie. W ten sposób będzie można lepiej zauważyć pieszych, szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na wypadki.

Celem instalacji dodatkowych latarni lub zwiększenia mocy oświetlenia jest zapewnienie kierowcom możliwości jak najwcześniejszego dostrzeżenia pieszych. Chodzi tu nie tylko o samą strefę przejścia dla pieszych, ale także o obszar prowadzący do tego miejsca. Środki te są konsekwencją zmian w prawie drogowym, które rozszerzyły pierwszeństwo pieszych na pasach.

Ostatnio olsztyński oddział GDDKiA podpisał umowy na dodatkowe oświetlenie blisko 170 przejść dla pieszych. Projekt realizowany będzie w takich miejscowościach jak: Bartoszyce, powiat szczycieński, Ełk, Gołdap, Kowale Oleckie, Lidzbark Warmiński czy Bisztynek. Władze poszukują teraz firm gotowych do współpracy w Iławie, Kisielicach i Lubawie.