Wielka operacja w Olsztynie: 7-letnia dziewczynka uratowana od agresywnego guza

Skomplikowany zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie niebezpiecznego guza zlokalizowanego w stawie skroniowo-żuchwowym, został przeprowadzony z powodzeniem na 7-letniej pacjentce w Dziecięcym Szpitalu w Olsztynie. Guz, który osiągnął zaawansowane stadium rozwoju, uniemożliwiał małej dziewczynce otwieranie ust, powodując jej intensywny ból.

Informacje o udanym zabiegu przekazał w piątek olsztyński Szpital Dziecięcy. 7-letnia pacjentka pochodziła z Krakowa. Jak wyjaśnił dr Maciej Borowiec, pełniący funkcję zastępcy kierownika Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w olsztyńskim szpitalu, dziewczynka zmagała się z wyjątkowo zaawansowanym guzem żuchwy.

„Guz o takim położeniu to rzadkość. W miarę rozrostu niszczył on staw skroniowo-żuchwowy i fragment żuchwy po lewej stronie pacjentki. Operacja stała się koniecznością, gdyż lewy staw skroniowo-żuchwowy dziewczynki stracił swoją funkcjonalność. Pacjentka miała problemy z otwieraniem ust, a jej dolegliwości bólowe stale się nasilały. Dodatkowo guz znajdował się w niebezpiecznej lokalizacji, blisko podstawy czaszki, co mogło prowadzić do poważnych powikłań i uszkodzeń struktur istotnych dla życia” – opowiadał lekarz.

Przed przystąpieniem do głównej operacji, wykonano embolizację naczyń odżywczych guza, co miało na celu zminimalizować krwawienie podczas zabiegu. Trzy dni po tej procedurze, przystąpiono do operacji polegającej na usunięciu guza oraz jednoczesnej rekonstrukcji żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego. Zgodnie z komunikatem szpitala, cały zabieg trwał pięć godzin i był niemal bezkrwawy dzięki profesjonalnemu wsparciu radiologów.

Chirurdzy z Olsztyna zadecydowali również o przygotowaniu indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego po stronie lewej pacjentki wraz z fragmentem żuchwy. Jak podkreślił dr Borowiec: „Taka proteza jest tworzona na miarę pacjenta, odzwierciedlając strukturę zdrowej strony. Jest w pełni funkcjonalna i dostosowana do potrzeb konkretnego pacjenta”. Operacji przewodniczyli dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, oraz zespół radiologów interwencyjnych pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Wasilewskiego.

Dziecięcy Szpital w Olsztynie jest jedyną placówką pediatryczną w Polsce oferującą kompleksowe leczenie dzieci z guzami twarzoczaszki.