Plany budowy 2,5 tysiąca mieszkań w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych na Warmii i Mazurach

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w ramach działalności Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM), lokalne samorządy zamierzają zrealizować ambitny plan budowy około 2,5 tysiąca mieszkań do wynajęcia w nadchodzących latach. Piotr Opaczewski, pełniący funkcję wicewojewody warmińsko-mazurskiego, omówił te plany podczas Porannych Pytań nadawanych z Elbląga.

Udzielając wywiadu dla Polskiego Radia Elbląg w ramach programu Poranne Pytania, Opaczewski wyjaśnił, że głównymi odbiorcami nowych mieszkań mają być rodziny wielodzietne. Wicewojewoda przedstawił również szacunkową wysokość czynszu w ramach SIM-ów, która ma być znacznie niższa od rynkowej.

Zdaniem Opaczewskiego dobrym przykładem takiego podejścia jest samorząd Olsztynka, gdzie SIM „Warmia i Mazury” właśnie finalizuje przetarg, a prace budowlane mają ruszyć niebawem. Czynsz za lokale wynajmowane w tym projekcie ma oscylować wokół kwoty 20 złotych za metr kwadratowy.

Rozbieżności w zaawansowaniu prac w ramach różnych SIM-ów nie budzą niepokoju Opaczewskiego. Jak podkreślił, nie są to firmy, które mają możliwości prowadzenia kilkunastu inwestycji jednocześnie.

Na terenie Warmii i Mazur działa obecnie trzy spółki prawa handlowego SIM, z siedzibami w Olsztynie, Olsztynku i Elblągu. W ich działania zaangażowało się 46 samorządów. Ciekawym aspektem funkcjonowania SIM-ów jest możliwość wykupu wynajmowanego mieszkania na własność po upływie 25 lat.