Wieczorna i nocna spowiedź przed Wielkanocą na Warmii i Mazurach: XIV edycja Nocy Konfesjonałów

Zainicjowana w 2010 roku akcja ewangelizacyjna „Noc Konfesjonałów”, ma na celu umożliwienie wiernym skorzystania z sakramentu pokuty podczas wieczornych i nocnych godzin. Jest to wyjątkowa okazja dla wszystkich, którzy chcą oczyścić swoje sumienie przed nadchodzącą Wielkanocą. Przedstawiciele Kościoła, którzy są zaangażowani w organizację tego wydarzenia, zapewniają, że wielu parafii na Warmii i Mazurach bierze w nim udział.

W 2021 roku przeprowadzany jest już XIV raz ten przedwielkanocny rytuał. Większość kościołów uczestniczących w akcji oferuje możliwość złożenia spowiedzi do późnego wieczora, a niektóre z nich nawet przez całą noc. Ks. Grzegorz Adamski, koordynator przedsięwzięcia, wyjaśnił dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że pomysł ten powstał z myślą o Polakach mieszkających za granicą, którzy powracają do kraju na święta, jak również dla tych wiernych, którzy ze względu na swoje zajęcia mają mało czasu w ciągu dnia.

W ramach akcji, z roku na rok dołączają nowe parafie. Do tej pory udział w „Nocy Konfesjonałów” wzięło już ponad 600 kościołów i setki księży. Wśród nich znajdują się takie miasta Warmii i Mazur jak Olsztyn, Ełk, Nidzica czy Giżycko. Nocna spowiedź trwa zazwyczaj od Wielkiej Środy aż do Niedzieli Wielkanocnej.

W Olsztynie, wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty w Wielki Czwartek w parafiach Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych oraz Świętego Wawrzyńca. Z kolei w Nidzicy i Giżycku, możliwość spowiedzi jest dostępna w określonych godzinach w Rzymskokatolickiej Parafii św. Wojciecha i Męczennika oraz w Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowo-Cywilnej pod wezwaniem Ducha Świętego Pocieszyciela.

Dodatkowo dla osób przygotowujących się do spowiedzi stworzono specjalną aplikację na urządzenia mobilne z systemem Android – „Noc konfesjonałów”. Aplikacja ta zawiera m.in. rachunek sumienia w formie audiobooka, warunki dobrej spowiedzi, a także katalog kościołów, które biorą udział w akcji.

Według danych statystycznych największym zainteresowaniem „Noc Konfesjonałów” cieszyła się w 2018 roku, kiedy to spowiedzi w ramach tej akcji udzieliło aż 139 świątyń.