Uwaga na oszustów! Policja ostrzega przed nowym sposobem wyłudzania pieniędzy

Oszuści nie próżnują i znów starają się wykorzystać naszą empatię oraz troskę o bliskich do swoich przestępczych celów. Tym razem, poprzez wysyłanie do potencjalnych ofiar wiadomości tekstowych z prośbą o przelanie funduszy. Pragniemy podkreślić wagę ostrożności przy klikaniu na wiadomości i linki pochodzące z niepewnych źródeł.

Na przykład, pewna pani otrzymała niedawno wiadomość o treści: „Cześć mamo, napisz do mnie na mój nowy numer …”. Kobieta była przekonana, że to jej córka jest autorką tej wiadomości, a zatem kontynuowała konwersację bez podejrzeń. W trakcie rozmowy, rzekoma córka utrzymywała, że jej stary telefon wpadł do toalety i potrzebuje teraz środków na zakup nowego urządzenia. Nie mogąc skontaktować się z innymi członkami rodziny, dama w dobrej wierze przelała na podane konto prawie 4 tysiące złotych. Szok nastąpił kilka godzin później, gdy odebrała telefon od prawdziwej córki. Wtedy pani zrozumiała, że padła ofiarą oszusta i zdecydowała się zgłosić incydent do olsztyńskiej policji.

Zachęcamy do ostrożności przy klikaniu na wiadomości i linki z nieznanych źródeł. Przed przekazaniem jakiejkolwiek sumy pieniędzy lub wykonaniem przelewu, sugerujemy skontaktować się telefonicznie z osobą proponującą taką transakcję, aby zweryfikować informacje i upewnić się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba wyłudzenia. W sytuacjach tego typu, nigdy nie podejmujmy pochopnych decyzji, aby nie stracić naszych ciężko zarobionych oszczędności.