Zakład Ubezpieczeń Społecznych przenosi się do internetu

Początek XXI wieku charakteryzuje się coraz większym przenoszeniem codziennych spraw życiowych do sfery wirtualnej. Zgodnie z tym trendem, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) intensyfikuje swoją obecność online, co jest zauważalne szczególnie na Warmii i Mazurach, gdzie prawie 174 tysiące mieszkańców korzysta już z usług ZUS przez internet. Wśród nich znajdują się zarówno osoby emerytowane, jak i renciści.

Na skalę całego kraju, internetowe konta w ZUS posiada już blisko 4,7 miliona Polaków.

Anna Grabowska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, informuje o znaczącym wzroście korzystania z platformy internetowej PUE ZUS. W porównaniu do roku 2013, kiedy to jedynie 275 603 klientów miało założone indywidualne konta, dzisiaj ich liczba wzrosła aż 17-krotnie, wynosząc ogółem 4 754 104.

Elektroniczne konta są powszechnie wykorzystywane przez różne grupy interesantów. Dostęp do indywidualnego konta umożliwia klientom monitorowanie informacji o przyznanych i wypłaconych im świadczeniach, takich jak emerytury, renty czy zasiłki, a także przeglądanie rozliczeń podatkowych wystawionych przez ZUS. Ponadto, klienci mogą złożyć przez internet wniosek o zmianę danych personalnych, takich jak adres zamieszkania czy numer rachunku bankowego – wyjaśnia Grabowska.

Platforma PUE ZUS oferuje również możliwość złożenia wniosku o różnego rodzaju świadczenia dla rodziców. Należą do nich m.in. świadczenie wychowawcze 500+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, czy świadczenie z programu Dobry Start.