Uroczyste zakończenie monumentalnej inwestycji tramwajowej w Olsztynie

Inwestycja tramwajowa, jedna z najważniejszych w historii Warmii i Mazur, została uroczyście zakończona po dwóch i pół roku intensywnych prac. Tym samym mieszkańcy Olsztyna zyskali dostęp do dwóch nowych linii tramwajowych, łączących osiedle Pieczewo ze Śródmieściem oraz węzłem komunikacyjnym przy Dworcu Głównym. Jest to wydarzenie o dużej skali, które zdaniem prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, ma przyczynić się do zmniejszenia liczby samochodów na ulicach oraz poprawienia jakości publicznego transportu miejskiego.

Nowa infrastruktura obejmuje około sześć kilometrów podwójnego torowiska, przebiegającego przez ulice Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Inwestycja objęła również budowę estakady o długości około 270 metrów nad skrzyżowaniem ulic Krasickiego i Synów Pułku oraz modernizację infrastruktury podziemnej i układu drogowego.

W ramach projektu przy Wysokiej Bramie powstał również węzeł przesiadkowy, a część tradycyjnych skrzyżowań zastąpiono rondami. Ponadto wybudowano około 10 kilometrów tras rowerowych i rozbudowano system ITS. Wszystkie te działania były realizowane na czynnej tkance miejskiej, co dodatkowo utrudniało prace.

Projekt umożliwił również sfinansowanie zakupu części (z 12 sztuk) nowych tramwajów, które zostały wyprodukowane dla Olsztyna w Turcji. Ważnym aspektem inwestycji była także troska o zieleń miejską – program nasadzeń obejmował niemal trzy tysiące drzew oraz dziesiątki tysięcy krzewów, bylin i kwiatów.

Ważnym elementem inwestycji jest również nowa zajezdnia tramwajowa, która stanowi lustrzane odbicie już istniejącej. Obecnie sieć tramwajową w Olsztynie obsługują 27 składów, a maksymalna liczba tramwajów mogących pomieścić dotychczasowa baza to 18. Dla komfortu i dłuższej żywotności pojazdów, infrastruktura została rozbudowana o nowy obiekt.

Pierwsze kursy tramwajowe na nowej linii – nr 4 – zostaną uruchomione w sobotę (30 grudnia) o godzinie 11:15. Przez dwa dni mieszkańcy będą mogli korzystać z niej bezpłatnie. Kolejna linia – nr 5, która będzie kursować do Wysokiej Bramy, zostanie uruchomiona 1 stycznia. Tego samego dnia zacznie obowiązywać nowy układ komunikacji zbiorowej w Olsztynie.