Twierdza Boyen w Giżycku

Z Olsztyna do Giżycka nie jest już za daleka droga, więc warto pokusić się także o dotarcie do tego miasta. Na mnogość ciekawych atrakcji nie można narzekać, a jedną z nich i oddaloną nieco od centrum jest Twierdza Boyen w Giżycku.

Największy zabytek na Mazurach

Dotarcie do największego zabytku na Mazurach nie nastręcza większych trudności. Od Dworca PKP i jednocześnie PKS w tym mieście można dotrzeć w ok. 30 minut piechotą. Na przejście w jedną stronę naliczy liczyć ok. 2 km. Nie jest to bardzo daleko, a w Giżycku nie kursuje komunikacja miejska, z której można by skorzystać w celu dotarcia do tej atrakcji. O wiele łatwiej mają osoby podróżujące samochodem. W ich przypadku istnieje możliwość podjechania bardzo blisko tego miejsca wartego uwagi i zostawienie pojazdu na bezpłatnym parkingu. Wielu turystów podróżuje jednak transportem ogólnopolskim. Dwa kilometry w jedną stronę nie są drogą o którą nie można by się pokusić by zobaczyć największy zabytek na Mazurach.

Połączenie twierdzy z lokalem gastronomicznym

Gdy po przejściu 2 km dopadnie nas mały głód nie musimy martwić się tym, że nie zabraliśmy ze sobą zapasów jedzenia. Tuż przy twierdzy działa Restauracja Boyen, w której w niskiej cenie można posilić się do syta i przy okazji odpocząć po męczącej drodze. Wracając jednak do twierdzy, bilet wstępu nie jest za drogi. Główna atrakcja miasta powstała na planie gwiazdy w połowie XIX wieku. W jej murach mogło pomieścić się aż 3000 żołnierzy i dodatkowo prowadziły do niej cztery bramy – Kętrzyńska, Wodna, Prochowa i Giżycka. Twierdza miała swój udział w czasie I (broniła się przed Rosjanami) oraz II wojny światowej (była zborem armii niemieckiej). Dla turystów obecnie nie są udostępniane wszystkie pomieszczenia. Do dziś zachowały się m.in. stara piekarnia, spichlerze, wozownia i mury ochronne, które można oglądać podczas zwiedzania.

Unikat na skalę światową

Twierdza Boyen w Giżycku jest odwiedzana przez turystów z całej Polski i nie ma się czemu dziwić, skoro jest unikatem na skalę światową. W latach 90. XX wieku po zakończeniu bycia siedzibą przedsiębiorstw spożywczych została udostępniona zwiedzającym. Na jej terenie można skorzystać z jednej z trzech tras turystycznych. Każda z nich różni się trudnością oraz czasem potrzebnym na jej przejście. Najczęściej wybierana jest trasa czerwona, na której przejście należy zarezerwować sobie 1,5 godziny. Oprócz poruszania się po płaskim terenie jest także nieco wzniesień. Oprócz tego do wyboru są jeszcze trasa niebieska na 1 godzinę oraz zielona na 2,5. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie i nie ma możliwości by się zgubić. Całość jest bardzo dobrze oznaczona i zajmuje rozległy teren.

Wybierając się do Giżycka wybierz sprawdzony nocleg. Pomoże ci w tym portal e-wczasy.pl oferujący m.in. noclegi na mazurach.