Przebudowa głównej stacji w Olsztynie – jak wyglądają prace?

Stacja Olsztyn Główny przechodzi obecnie poważną przebudowę, a całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 400 milionów złotych. Za całe przedsięwzięcie odpowiadają Państwowe Linie Kolejowe, a sama inwestycja ma w znaczącym stopniu poprawić komfort wszystkich podróżnych i pasażerów.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Stacja Olsztyn Główny zostanie wreszcie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się windy na każdy peron oraz schody ruchome, na stacji znaleźć będziemy mogli także oznaczenia i informacje dla podróżnych przedstawione w języku Braille’a. Wybudowane zostanie również nowe, podziemne przejście o długości ponad 140 metrów. Powierzchnia stacji będzie całkowicie antypoślizgowa, a dodatkowe bezpieczeństwo i komfort zapewni całkowicie nowy i skuteczniejszy system oświetlenia.

Zabytkowe wiaty.

Na stacji znajdowały się zabytkowe wiaty, które jednak pozostaną na swoim miejscu. Zadecydowano o przeprowadzeniu ich całkowitej renowacji, obecnie wiaty zostały w odpowiedni sposób zabezpieczone, a wykonawcy inwestycji szykują się do ich demontażu.

Komunikacja zastępcza.

W związku z przebudową stacji i pracami remontowymi, do 8 lipca obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa dla pociągów do Morąga oraz Elbląga. Obecnie regulowane są szyny i podkłady, co pozwoli na przejazd cięższych maszyn i składów. Ułożonych zostało ponad 2 kilometry całkowicie nowych torów. Finalne prace wpłyną na zwiększenie przepustowości pociągów, a tym samym na ogólnym komforcie zyskają podróżni.