Łódzka drużyna reprezentująca Uniwersytet Medyczny triumfowała w szóstej edycji konkursu „Wielka Synapsa 2024”, poświęconego wiedzy z zakresu fizjologii człowieka, który odbył się w Olsztynie. Drużyna z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) zdobyła brązowy medal.
Konkurs, trwający dwa dni (20-21 maja), zgromadził przedstawicieli z 16 uczelni medycznych w Polsce, co oznaczało rywalizację pomiędzy 48 studentami drugiego roku. Większość z nich studiuje obecnie fizjologię człowieka, który był głównym tematem tego konkursu. Wśród uczestników znalazły się zespoły z Bydgoszczy, Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Zabrza i Poznania.
Na pierwszym miejscu uplasowała się ekipa z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. Srebrny medal powędrował do studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Trzecie miejsce zajęli studenci z UWM, w składzie: Emilia Lemkowska, Maria Rydzewska i Jakub Skowron. Indywidualne zwycięstwo przypadło Janowi Woźniakowi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Najlepszy student UWM, Emilia Lemkowska, uplasowała się na piątym miejscu w klasyfikacji indywidualnej.
Konkurs odbył się w dwóch etapach – ocenie grupowej i indywidualnej. W tej drugiej uczestnicy musieli odpowiedzieć na 100 pytań jednokrotnego wyboru. Następnie 10 osób z największą liczbą punktów przystąpiło do części drugiej, w której musieli jak najszybciej odpowiedzieć na 10 pytań stawianych w formie „tak” lub „nie”. W etapie drużynowym, grupy musiały analizować wiedzę z zakresu fizjologii człowieka w symulowanych warunkach klinicznych. Na czterech stanowiskach w Centrum Symulacji Medycznych UWM drużyny analizowały przypadki kliniczne, na które musiały odpowiedzieć na dodatkowe 5 pytań.
Przykładami przypadków były sytuacje z nieprzytomnym pijanym 35-latkiem ranionym nożem podczas bójki o dziewczynę czy 30-letnią nauczycielką cierpiącą na astmę z objawami duszności. Studenci musieli także wykonać EKG i przeanalizować wyniki, a także zmierzyć ciśnienie krwi. Pytania do testów przygotowały uczelnie medyczne, natomiast pracownicy Katedry Fizjologii i Patofizjologii UWM wymyślili przypadki kliniczne.
Według opini studenckich uczestników z Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konkurs był dość trudny, ale możliwy do przejścia. Zgadza się z tym dr n. med. Agnieszka Oponowicz, członek komisji konkursowej, która stwierdziła, że poziom wiedzy reprezentowany przez uczestników był wysoki.
Zdaniem dr hab. n. med. Agnieszki Skowrońskiej, prof. UWM z Katedry Fizjologii i Patofizjologii, korzyści odniosą nie tylko studenci, ale także ich opiekunowie – przekonując się o wartości konkursu jako formy wymiany wiedzy i zdobywania nowej nauki z fizjologii.
Konkurs „Wielka Synapsa 2024” został sfinansowany za pomocą programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości i przeprowadzony przez pracowników Katedry Fizjologii i Patofizjologii Człowieka Wydziału Lekarskiego UWM. Jego celem jest promowanie wiedzy z zakresu fizjologii człowieka oraz tworzenie platformy do nawiązania kontaktów między studentami i kadrą akademicką polskich uczelni medycznych. Następna, 7. edycja konkursu odbędzie się za rok we Wrocławiu.