Strategie walki z letnimi upałami w Olsztynie: kurtyny wodne i publiczne zdroje

W Olsztynie, zwanym też stolicą Warmii i Mazur, uruchomiono specjalne kurtyny wodne mające na celu zapewnienie mieszkańcom miasta ulgi podczas upalnych dni. Do chwili obecnej, takie sprzęty zainstalowano na trzech olsztyńskich placach. Plany przewidują jednak instalację kolejnych dwóch urządzeń w innych lokalizacjach.

W środku tygodnia, termometry pokazały temperaturę wynoszącą około 30 stopni Celsjusza. Prognozy pogody przewidują utrzymanie się podobnej temperatury w najbliższym czasie.

Z urządzeń tych skorzystać można w takich miejscach jak: Plac Konsulatu Polskiego, Plac Jedności Słowiańskiej czy przy ulicy Mochnackiego w pobliżu przystanku autobusowego. Ratusz planuje uruchomienie następnej kurtyny wodnej na skrzyżowaniu ulic Boenigka i Krasickiego. Miejsce dla piątej kurtyny nadal jest tajemnicą.

Alternatywnym rozwiązaniem dla ochłody albo napoju dla czworonogów są publiczne zdroje pitnej wody, z których korzystać mogą zarówno mieszkańcy Olsztyna jak i turyści. Zasobność sodu i potasu sprawia, iż woda ta zaliczana jest do średniomineralizowanych. Woda jest regularnie poddawana badaniom laboratoryjnym, a stan urządzeń na bieżąco monitorują pracownicy olsztyńskich Wodociągów.

Uliczne zdroje będą dostępne do połowy września. Można je znaleźć m.in. w pobliżu miejskiej plaży, przy ulicy Staszica obok katedry św. Jakuba, w okolicach Wysokiej Bramy i Targu Rybnego oraz na Placu Cieszyńskim za rektoratem w Kortowie.