Mrągowo: W centrum europejskiego rajdu, prawdziwa perła Pojezierza Mazurskiego

W tym roku, drogi konwergujące do Mrągowa stają się areną rywalizacji dla najbardziej utalentowanych kierowców rajdowych z Europy. To doskonała okazja, aby samemu wyruszyć na mazurskie szlaki i odkrywać uroki tego malowniczego miasta oraz jego okolic, które oferują wiele atrakcji dla entuzjastów aktywnego wypoczynku.

Mrągowo od lat cieszy się mianem najbardziej amerykańskiej miejscowości w Polsce. Zasługuje na tę niecodzienną reputację dzięki organizowanemu od 1983 roku Piknikowi Country (obecnie Piknik Country i Folk) – jednej z największych europejskich imprez tego rodzaju. Utwór Cezarego Makiewicza, którego refren mówi „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, z biegiem lat stał się nieoficjalnym hymnem festiwalu.

Mrągowo położone jest jak klejnot, w samym sercu Pojezierza Mrągowskiego, otoczone licznymi jeziorami. Dwa z nich, Czos i Juno, są największe. Znajdują się one w rynnie polodowcowej przechodzącej przez miasto, gdzie zlokalizowanych jest łącznie dziewięć głębokich jezior. Pierwotna nazwa miasta nawiązywała do obfitości lokalnych jezior. Dzisiejsza nazwa jest hołdem dla Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza – duchownego ewangelickiego i filologa, który poświęcił swoje życie na krzewienie polskości w tym regionie.