„Śmiecioodpowiedzialni” – edukacyjna akcja w Olsztynie

Końcówka października przynosi mieszkańcom Olsztyna wyjątkową okazję do pogłębienia swojej wiedzy na temat segregacji odpadów. W dniach 27 i 28 października, w Aura Centrum Olsztyna oraz w Galerii Warmińskiej, odbędzie się event o nazwie „Śmiecioodpowiedzialni”. Celem tej inicjatywy jest promowanie odpowiedzialnego postępowania ze śmieciami poprzez edukacyjne atrakcje oraz ekspozycje. Uczestnicy będą mieli szansę nauczyć się właściwego sortowania różnego rodzaju odpadów, a także rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego procesu.

Akcja nie ogranicza się jedynie do teoretycznej części – wszyscy zainteresowani będą mogli brać udział w interaktywnych zabawach oraz konkursach z nagrodami, które pomogą utrwalić zdobytą wiedzę na temat segregacji odpadów. Ponadto, organizatorzy przewidzieli dla uczestników możliwość przekazania małych elektroodpadów. Pierwsza setka osób, które weźmie udział w zbiórce, otrzyma jako podziękowanie upominki – sadzonkę wrzosu i ekobombę ogrodnika, pomocną w stworzeniu własnej łąki kwietnej.

W Galerii Warmińskiej dodatkowo będzie można zobaczyć śmieciarkę i dowiedzieć się, co dzieje się z posegregowanymi odpadami po ich odbiorze. Ten aspekt jest ważny, ponieważ mimo że temat segregacji odpadów jest poruszany od wielu lat, to nadal budzi wiele wątpliwości, głównie ze względu na brak jednoznacznych oznaczeń oraz błędy w komunikacji na ten temat.

Całe wydarzenie zostało zaplanowane na piątek (27 października) w Aura Centrum Olsztyna oraz na sobotę (28 października) w Galerii Warmińskiej. Partnerami akcji są lokalne podmioty odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami w Olsztynie: Zakład Gospodarki Odpadów Komunalnych oraz firmy Mazur Electrorecycling i KOMA. W ramach współpracy firma Mazur Electrorecycling dostarczy specjalne pojemniki na elektroodpady, baterie, świetlówki i żarówki.