Seniorce udało się oszukać, podając się za brokera giełdowego, tracąc w rezultacie ponad 150 tysięcy złotych

Mieszkańka powiatu ostródzkiego została wprowadzona w błąd przez fikcyjną propozycję inwestycyjną, która pozbawiła ją ponad 150.000 złotych. Funkcjonariusze policji ostrzegają przed fałszywymi propozycjami inwestowania kapitału.

W poniedziałek (13 maja 2024 r.) około godziny 15:00, do ostródzkiej komendy zgłosiła się 74-letnia kobieta, informując, że padła ofiarą oszukańczego planu inwestycyjnego, który pozbawił ją ponad 150.000 złotych. Z jej relacji wynikało, że nawiązał z nią kontakt osoba męska, która utrzymywała, że jest brokerem giełdowym. Oszust zaproponował kobiecie szybki zwrot z inwestycji poprzez ulokowanie jej środków w domniemane akcje znanej firmy paliwowej. Kobieta uwierzyła w ten fałszywy plan.

Cały proces odzyskiwania pieniędzy od kobiety trwał trzy dni. Pokrzywdzona postępowała zgodnie z telefonicznymi wskazówkami oszusta. Nieświadoma ryzyka, kliknęła na link, który otrzymała, co zainstalowało oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do jej komputera. Następnie zgodnie z instrukcjami oszustów, wielokrotnie logowała się na swoje konto bankowe online i autoryzowała wychodzące przelewy z jej konta za pomocą kodów blik.

26 otrzymanych połączeń telefonicznych w ciągu trzech dni, wyspecjalizowane techniki manipulacji i socjotechniczne zdolności przestępców sprawiły, że 74-letnia kobieta utraciła swoje oszczędności.

Funkcjonariusze policji apelują: podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi osobami niezbędne jest zachowanie czujności i sprawdzanie informacji! Oszuści nakłaniają do instalowania programów do zdalnego pulpitu i logowania się na konto bankowe. Jeśli fałszywy „doradca” proponuje instalację dowolnego oprogramowania, jest to sygnał, że mamy do czynienia z przestępcą!