Rozwiązanie skomplikowanej sprawy kradzieży pojazdu i handlu narkotykami w Olsztynie

W ciągu 24 godzin po otrzymanym zgłoszeniu, policjanci odzyskali skradziony samochód. Dwaj mężczyźni w wieku 29 i 68 lat już usłyszeli zarzuty dotyczące krótkotrwałego korzystania z pojazdu. Dodatkowo, śledztwo ujawniło, że młodszy z podejrzanych będzie również odpowiedzialny za kradzież z włamaniem, uprawę konopi innej niż włóknista oraz posiadanie substancji narkotycznych. Może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

We wtorek, 09 października 2023 r., dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kradzieży samochodu spod jednej z posesji w gminie Olsztynek. Wiadomość o tym incydencie niezwłocznie została podana dalej funkcjonariuszom na patrolach. Już następnego dnia detektywi z Olsztyna współpracujący z jednostką do walki z przestępczością narkotykową znaleźli pierwsze wskazówki dotyczące osób możliwie powiązanych z tym przestępstwem. Funkcjonariusze zauważyli podejrzany samochód na jednym ze szlaków w gminie Olsztynek. Po krótkim czasie kierowca pojazdu zaparkował, a jego pasażer skierował się do pobliskiego domu. Policja natychmiast zatrzymała obydwu mężczyzn – 68-letniego kierowcę oraz 29-letniego pasażera. Podczas przeszukania budynku policja znalazła krzew konopi innej niż włóknista oraz pudełko z suszem roślinnym o zielonym kolorze. Materiały te zostały zabezpieczone i wysłane do dalszych badań laboratoryjnych.

Obaj podejrzani, 29-latek i 68-latek, zostali umieszczeni w areszcie policyjnym. Wyjaśnianiem okoliczności tego zdarzenia zajęli się funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Olsztynku. Pierwsze ustalenia wskazały, że najpierw 29-letni mężczyzna włamał się do domku letniskowego, skąd ukradł kluczyki do samochodu, po czym wraz z 68-latkiem odjechali skradzionym pojazdem. W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że młodszy z mężczyzn nie posiadał prawa jazdy. Dodatkowo, podejrzanemu została pobrana próbka krwi w celu sprawdzenia, czy nie kierował samochodem będąc pod wpływem alkoholu. Tymczasem skradziony pojazd został zwrócony prawowitemu właścicielowi.

Na podstawie zgromadzonych dowodów 29-letni i 68-letni mężczyźni zostali oskarżeni o krótkotrwałe korzystanie z pojazdu, co jest przestępstwem karalnym do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, 29-latek usłyszał zarzuty dotyczące kradzieży z włamaniem, uprawy konopi innej niż włóknista oraz posiadania substancji narkotycznych, co może skutkować karą do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli badania potwierdzą, że mężczyzna był nietrzeźwy podczas jazdy, będzie musiał również odpowiedzieć za ten czyn przed sądem.