Remont Planetarium i Obserwatorium będzie trwał do 2026 roku

Remont hali sportowej „Urania” dobiega końca, jak również związany z inwestycją tramwajową remont na al. Piłsudski. To jednak nie ostatnia przebudowa jednej z głównych ulic Olsztyna – planowana jest również przebudowa Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Według informacji płynących z Urzędu Miasta, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne ma być modernizowane do maja 2026 roku. W kwietniu tego roku ma zostać podpisana umowa na projekt tej modernizacji. Do 6 kwietnia miejscy urzędnicy będą czekać na spłynięcie wszystkich ofert.

Nieruchomość przy al. Piłsudskiego ma przejść generalny remont – w planach jest ocieplenie, modernizacja oraz instalacja odnawialnych źródeł energii. Sprzęt również zostanie zmodernizowany. Zakupiony zostanie również sprzęt związany z lotami kosmicznymi jak i astronomią. Pokój zajmowany obecnie przez bibliotekę Planet 11 zostanie przekształcony w księżycowy symulator.

Według szacunków ratusza remont pochłonie 26 mln zł. Zostanie on sfinansowany z funduszy strategicznych na rzecz rozwoju Warmii i Mazur. Planetarium zostało otwarte w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – 19 lutego 1973 r. Jest to drugi co do wielkości tego typu obiekt w Polsce (największy znajduje się w Chorzowie). Pod kopułą o średnicy 15 metrów pokazy może oglądać 200 osób.