Relikty dawnej kwatery OKH odkryte w Mamerkach: odsłonięto części wyposażenia kuchni

Niezwykłe odkrycie dokonano na terenie kompleksu bunkrów, które niegdyś stanowiły Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach, na Mazurach. Eksploratorzy natknęli się tutaj na resztki sprzętu kuchennego oraz stalowych pieców. Poszukiwania tych historycznych skarbów ukrytych w glebie mają być kontynuowane.

Bartłomiej Plebańczyk, który prowadzi prywatne muzeum na terenie kompleksu bunkrów w Mamerkach, poinformował o tym niezwykłym znalezisku. W ciągu ostatnich kilku tygodni, dzięki użyciu wykrywaczy metali i łopat, udało się odkryć „magazyn wojskowego wyposażenia”, zlokalizowany na głębokości około jednego metra. Jak dotąd udało się zidentyfikować sprzęt kuchenny oraz różnorodne stalowe piece wojskowe. Odnaleziono również blaszane płyty, które mogą zasłaniać dostęp do innych przedmiotów zgromadzonych pod ziemią.

Plebańczyk przeprowadził poszukiwania za zgodą właściciela terenu, czyli Nadleśnictwa Borki i konserwatora zabytków. Właściciel muzeum ma zamiar kontynuować swoje prace i wystąpił do Lasów Państwowych oraz konserwatora zabytków o zezwolenie na użycie koparki w celu pogłębienia wykopu. Wyraził przekonanie, że pod pierwszą warstwą odkrytych przedmiotów mogą znajdować się kolejne.

W 2016 roku Mamerki stały się centrum uwagi mediów, kiedy dzierżawca terenu, prowadzący muzeum, ogłosił, że na tym terenie mogły zostać ukryte „elementy Bursztynowej Komnaty” lub „inne skradzione dzieła sztuki lub unikalne urządzenia techniki wojskowej”. Te sensacyjne informacje były szeroko omawiane w mediach polskich i światowych, co przyczyniło się do zwiększenia turystycznego zainteresowania tym miejscem.

Od tamtej pory w Mamerkach regularnie ogłaszane są kolejne poszukiwania historycznych pamiątek z czasów II wojny światowej. Na przykład rok temu, na początku sezonu letniego, znaleziono fragmenty wąskotorowych szyn, które prawdopodobnie były wykorzystywane podczas budowy kompleksu bunkrów, a następnie zostały zakopane.

Dawna kwatera główna OKH jest najlepiej zachowanym ośrodkiem dowodzenia III Rzeszy na Mazurach. W styczniu 1945 roku Niemcy opuścili to miejsce bez walki i nie wysadzili bunkrów. Dlatego Mamerki są unikalną atrakcją turystyczną, choć nie tak popularną jak oddalona o 18 km kwatera główna Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży.

Kompleks w Mamerkach wybudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 schronów żelbetonowych i około 250 innych obiektów. Na terenie kwatery znajdowały się nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale także kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwatery zamieszkiwało 40 niemieckich generałów oraz 1,5 tysiąca żołnierzy.