Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: groźne burze nadchodzą!

Wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych zmusiło Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) do wydania komunikatu dotyczącego zachowania ostrożności. Poważne zagrożenie meteorologiczne, wynikające z prognozowanych burz, objęło swoim zasięgiem sześć województw. Przed silnymi opadami deszczu oraz burzami ostrzegano mieszkańców następujących regionów: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Zgodnie z wydanym przez IMGW ostrzeżeniem pierwszego stopnia, przewiduje się intensywne opady deszczu, których sumy wahają się od 20 mm do nawet 35 mm. Jednocześnie porywy wiatru mogą osiągać prędkość od 70 km/h do 85 km/h. Szanse na wystąpienie tych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych oceniono na 80 procent. Ostrzeżenia będą obowiązywać od południa aż do godziny 22.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia jest poważnym sygnałem, że niebezpieczne zjawiska atmosferyczne są w stanie wywołać szkody materialne, utrudnić prowadzenie działalności oraz powodować opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym. Mogą one również zakłócić przebieg imprez plenerowych, a nawet stanowić zagrożenie dla życia.

W związku z tym, IMGW zwraca się z apelem do wszystkich osób znajdujących się na terenach objętych ostrzeżeniem o zachowanie szczególnej ostrożności. Zalecane jest bieżące śledzenie komunikatów oraz obserwacja rozwoju sytuacji pogodowej.