Przechwycone prawie 19 ton nielegalnego tytoniu przez Podlaską KAS na terenie gminy Pisz

W gminie Pisz, na Warmii i Mazurach, miała miejsce olbrzymia akcja Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeciwko nielegalnej działalności związanej z handlem tytoniem. W ramach operacji, funkcjonariusze tej instytucji udało się zlikwidować magazyn, w którym przechowywano ogromne ilości tytoniu bez wymaganych polskich znaków skarbowych akcyzy. Łącznie, padło to na blisko 19 ton tego surowca.

Podczas dochodzenia prowadzonego przez Służbę Celno-Skarbową działającą pod egidą podlaskiej KAS, udało się ustalić lokalizację nielegalnego magazynu. Znajdował się on na jednej z posesji w gminie Pisz. Po wejściu na teren nieruchomości, funkcjonariusze odnaleźli w hali magazynowej 102 kartonowe pudła wypełnione suszem tytoniowym. Ten został przywieziony bez koniecznych dokumentów, a także bez zgłoszenia w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu, który służy do monitorowania przewozów tzw. towarów wrażliwych.

Ta olbrzymia ilość nielegalnego tytoniu, prawie 19 ton, została zabezpieczona przez funkcjonariuszy. Gdyby ten towar trafił na rynek, potencjalne straty dla budżetu państwa wyniosłyby niemal 12,5 mln zł.

W toku śledztwa aresztowano trzech mężczyzn, którzy zostali postawieni w stan oskarżenia o przechowywanie dużej ilości tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Za tę działalność grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piszu.