Defibrylatory ZOLL AED+ dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – efekt współpracy z PZU Życie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie poszerzył swoje wyposażenie o trzy nowe defibrylatory typu ZOLL AED+. To rezultat umowy prewencyjnej zawartej między zarządem uczelni a firmą PZU Życie. Urządzenia te zostały przekazane m.in. do Ośrodka Jeździeckiego UWM mieszczącego się przy ul. Słonecznej, Uniwersyteckiego Domu Rotacyjnego, którego siedziba znajduje się przy ul. Dybowskiego oraz do hali sportowej lokalizowanej w Kortowie.

Od wielu lat na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie prowadzone są działania mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa studentom, pracownikom i gościom uczelni.

Kamil Witowicz, kierownik Straży Uniwersyteckiej UWM, informuje, że dzięki współpracy z PZU Życie kolejne defibrylatory trafiły na teren uczelni. Lokalizacje, w których zostaną zainstalowane to: stadnina konna przy ul. Słonecznej 51 A, Uniwersytecki Dom Rotacyjny przy ul. Dybowskiego 7 oraz hala sportowa przy ul. Prawocheńskiego 7.

Wybór miejsca instalacji defibrylatorów podyktowany był z uwagą na pracowników i społeczność akademicką. W stadninie odbywa się wiele imprez, a w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Domu Rotacyjnego znajduje się akademik DS 119 i duży zbiornik wodny – Stary Dwór. W przeszłości doszło tam do utonięć, co podkreśla potrzebę posiadania dostępnego sprzętu ratowniczego. Hala sportowa, będąca miejscem różnorodnych interwencji, również wymagała takiego zabezpieczenia.

Kamil Witowicz wyraża nadzieję, że także w bieżącym roku PZU zgłosi się z inicjatywą przekazania kolejnych środków z funduszu prewencyjnego na zakup defibrylatorów.

Warto wspomnieć, że nowo nabyte defibrylatory są kompatybilne ze sprzętem używanym przez zespoły ratownictwa medycznego. Oznacza to, że elektrody tych urządzeń można zaaplikować poszkodowanemu i wraz z nim można je przewieźć do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Trzy nowo zakupione defibrylatory nie są jedynymi urządzeniami tego typu na terenie uczelni. Są one także dostępne w budynku rektoratu, na Wydziale Sztuki, w Szkole Zdrowia Publicznego, na Pływalni Uniwersyteckiej, w Regionalnym Centrum Informatycznym, w Sekcji Obsługi Technicznej i Utrzymania Infrastruktury, w Bibliotece Uniwersyckiej, w Kortosferze, w nowym budynku Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych oraz dwa defibrylatory mają pojazdy służbowe uczelni – podsumowuje Kamil Witowicz.