Problem narkotyków i dopalaczy: zagrożenie dla dzieci i dorosłych

Świat narkotyków i dopalaczy to niebezpieczna kraina, do której drzwi mogą zbyt łatwo otworzyć zarówno dzieci, jak i dorośli. Dlatego niezwykle istotne jest, by każdy z nas umiał rozpoznać sygnały sugerujące, że ktoś bliski nam mógł sięgnąć po te szkodliwe substancje. Wiedza o tym, jak przeciwdziałać uzależnieniom oraz jak zareagować w chwili stwierdzenia uzależnienia, to dodatkowo cenne umiejętności.

Jako rodzic lub opiekun warto zwracać szczególną uwagę na takie oznaki jak: zaczerwienienie oczu lub ich brzegów, łzawienie, opadnięcie powiek, wyraźne zmiany średnicy źrenicy czy jej wolna reakcja na zmiany natężenia światła. Oczopląs podczas próby skupienia wzroku na jednym punkcie to kolejny z niepokojących sygnałów.

Zmiana samopoczucia osoby z naszego otoczenia również powinna nas zaniepokoić. Jeśli zaobserwujemy u niej brak energii i chęci do życia, depresję, euforię lub nadmierną rozmowność, a potem apatię i otępienie, powinniśmy być czujni. Zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub wręcz przeciwnie, objadanie się – to kolejny alarmujący sygnał.

Kiedy nasze dziecko ma problemy w szkole, zaczyna wagarować, jego oceny gwałtownie spadają, próbuje wyłudzić od nas pieniądze bez konkretnej przyczyny, zaczyna być nieuzasadnienie agresywne, często opuszcza dom na krótko po telefonie od nieznajomej osoby – to wszystko powinno nas zaniepokoić. Należy też zwrócić uwagę na nowe zwroty w słownictwie młodego człowieka oraz na obecność w domu różnych podejrzanych przedmiotów (np. lufki, sreberka, małe woreczki strunowe), które mogą świadczyć o kontakcie z narkotykami. Nieprzyjemna zmiana zapachu ciała to kolejny znak ostrzegawczy.

Warto wiedzieć, że narkotyki – niezależnie od tego, czy są naturalne czy sztuczne – mogą przybierać różne formy: proszek, wysuszone fragmenty roślin, małe grzybki, płyny o różnych barwach i o ostrym, „chemicznym” zapachu (na przykład w strzykawkach, małych buteleczkach lub fiolkach), fragmenty plastycznej substancji o ziołowym zapachu, tabletki i kapsułki różnej wielkości i różnych kolorów, małe znaczki i kawałki papieru z nadrukami, żelki o różnych rozmiarach, nasiona i małe owoce.