Polskie zamki: poznajmy zamek w Olsztynie

Spacer po Olsztynie, stolicy Warmii, będzie dla każdego z nas wspaniałą przygodą. To miasto zachwyca, a znajdujące się na jego terenie zabytki mogą zrobić ogromne wrażenie na wszystkich gościach. Budowlą, z której Olsztyn może być wyjątkowo dumny, jest potężny zamek, znany i chętnie odwiedzany zarówno przez historyków, jak i amatorów astronomii.

Co warto wiedzieć o tym obiekcie?

Zamek w Olsztynie to potężna budowla, która w swych dziejach często przechodziła z rąk do rąk. Wiązało się to z rywalizacją pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim, która na terenie Warmii i Mazur miała dość burzliwy przebieg. Do jednego z ważniejszych starć doszło w 1521 roku, kiedy to obroną olsztyńskiego zamku dowodził… Mikołaj Kopernik. Znany dziś przede wszystkim jako astronom, na zamku w Olsztynie spędził kilka lat, pełniąc tu rolę administratora dóbr kapituły warmińskiej. Dziś na zamku o jego obecności przypomina m. in. jego obserwatorium oraz wiele ciekawych pamiątek, które stały się zalążkiem interesującej ekspozycji muzealnej. Oprócz tego w Muzeum Warmii i Mazur (sprawdź więcej na https://www.e-warmia.pl/) można ujrzeć wiele ciekawych wystaw, dzięki którym odkrywanie historii olsztyńskiego zamku, jak i najbliższej okolicy tego miasta, staje się ciekawym i przyjemnym doświadczeniem.

Zamek w Olsztynie nie jest jedynym zabytkiem, któremu w czasie wycieczki warto poświecić swój czas. W tym mieście ciekawe atrakcje czekają na nas niemal na każdym kroku, a i w najbliższym otoczeniu miasta ciekawych obiektów nie brakuje. Kto znajdzie tanie noclegi w tej części Warmii, ten będzie mógł tu spędzić wspaniały urlop, który na długo pozostanie w jego pamięci.