Planowany boom budowlany w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych na Warmii i Mazurach

Warmińsko-mazurskie samorządy, mające udziały w projektach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM), zamierzają w najbliższym czasie zrealizować budowę około 2,5 tysięcy mieszkań przeznaczonych do wynajmu.

Jako idealny przykład zaprezentować można SIM „Warmia i Mazury” w Olsztynku. W tym miejscu gmina zakończyła proces przetargowy i niedługo planuje rozpoczęcie prac budowlanych. Czynsz ma oscylować w granicach 20 złotych za metr kwadratowy, co jest wartością poniżej średniej rynkowej.

Wicewojewoda Opaczewski przyznał, że stopień zaawansowania prac budowlanych jest zróżnicowany w poszczególnych SIM. Nie uważa jednak tego za coś niepokojącego, zwracając uwagę na fakt, że spółki te nie mają możliwości prowadzenia kilkunastu inwestycji jednocześnie.

Na terenie Warmii i Mazur działają obecnie trzy spółki pod auspicjami SIM, które mają swoje siedziby w Olsztynie, Olsztynku oraz Elblągu. Do projektów przystąpiło 46 samorządów. Po upływie 25 lat, mieszkania wynajmowane przez SIM będą mogły zostać wykupione na własność.