Ostatnie szkolenie podstawowe Wojsk Obrony Terytorialnej w 2021 rozpoczęło się w 43 Braniewskim Batalionie Lekkiej Piechoty

W 43 Braniewskim Batalionie Lekkiej Piechoty odbywa się ostatnia w tym roku edycja szkolenia podstawowego dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to wyjątkowe szkolenie, na którym kobiety stanowią większość uczestników. Zgromadziło one bowiem 47 pań i 45 panów, co jest zjawiskiem nieczęsto spotykanym na tego typu szkoleniach – podały źródła wojskowe.

Starszy szeregowy Wojciech Andrearczyk przekazał, że do ostatniej edycji szkolenia w tym roku zgłosili się ochotnicy gotowi służyć w różnych batalionach, między innymi w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku i Ełku. Szkolenie będzie trwało przez 16 dni. Jego zwieńczeniem będzie przysięga, którą uczestnicy mają złożyć 2 grudnia w Braniewie.

Andrearczyk poinformował także, że program szkolenia obejmuje naukę strzelania, taktyki wojskowej, udzielania pierwszej pomocy oraz orientacji w terenie. Celem tych różnorodnych treningów jest przygotowanie uczestników do służby w wymagającym i dynamicznym środowisku operacyjnym – podkreślił Andrearczyk w komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej.

Średni wiek osób biorących udział w szkoleniu to 33 lata. Aż 50 osób stanowi grupę osób w wieku 30-40 lat, pozostałe 23 to nastolatkowie. Rekruci reprezentują różne grupy społeczne, wykształcenie i zawody. Wśród nich znajdują się absolwenci prawa, finanse, bankowość, ekonomia, budownictwo i rolnictwo, a także ratownicy medyczni. Nie brakuje również krawców, kucharzy, fryzjerów, ogrodników oraz nauczycieli i pracowników administracji – poinformował Andrearczyk. (PAP)