Olsztyńskie skarby – Zamek Kapituły Warmińskiej

Olsztyn jest jednym z najpiękniejszych miast w północnej części Polski, a jego zabytki mogą zrobić ogromne wrażenie na każdym z nas. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Jedną z najcenniejszych perełek dawnej architektury, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Olsztynie, jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Ta potężna budowla intryguje swą formą oraz ciekawą historią, a spacer po jej terenie każdemu sprawi wiele radości. Zamek ten może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku, kiedy to na terenie dzisiejszego Olsztyna powstała obronna budowla, utrzymana w stylu gotyckim. Przez wiele lat zamek ten świetnie sprawdzał się jako siedziba administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Co ciekawe, jednym z najważniejszych administratorów był tu Mikołaj Kopernik, który urzędował w Olsztynie w latach 1516-1521. Wśród znanych mieszkańców olsztyńskiego zamku znaleźli się też: biskup warmiński Jan Dantyszek, znany tez jako pierwszy sarmacki poeta, a także biskup warmiński Marcin Kromer, znany też jako autor wielu dzieł naukowych.

Zamek w Olsztynie jest piękną budowlą, obok której nie można przejść obojętnie. Jego najstarsza część powstała w połowie XIV wieku, natomiast skrzydło południowo-zachodnie dobudowano w wieku XV. Zamek ten posiadał również obronne mury, które z czasem połączyły się z murami miejskimi. Efekt? Zamek zmienił się w potężny bastion, dzięki czemu mieszkańcy Olsztyna mogli się cieszyć doskonałą ochroną. Zamkiem przez wieki opiekowali się biskupi warmińscy, którzy aż do połowy XV wieku byli powiązani z zakonem krzyżackim. Później kapituła uniezależniła się od zakonu, choć jeszcze w początkach XVI wieku Olsztyn był narażony na ataki ze strony Krzyżaków. Z jego obronnych walorów korzystano zatem często, m. in. w czasach Kopernika, który zresztą raz dowodził obroną tej budowli.

Dziś w murach tego zamku mieści się ciekawa placówka muzealna. To Muzeum Warmii i Mazur, które może się pochwalić wieloma cennymi eksponatami. Można dzięki nim poszerzyć swą wiedzę na temat historii tej części Polski, można też zdobyć wiele cennych informacji na temat najsłynniejszego mieszkańca zamku – Mikołaja Kopernika. Całość robi ogromne wrażenie, dzięki czemu wizyta w tym miejscu na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.