Co warto zobaczyć w samym Olsztynie?

Olsztyn to piękne miasto, któremu w trakcie wycieczki po Warmii koniecznie trzeba poświęcić swój czas. Dlaczego? Bo tu czeka na nas wiele pięknych budowli, które przypominają o długiej i ciekawej historii miasta. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania Olsztyna?

Spacerkiem po Starym Mieście

Olsztyn może się pochwalić wspaniałą starówką, na terenie której nie brak cennych perełek architektury. Wysoka Brama, stanowiąca pamiątkę po średniowiecznych fortyfikacjach miejskich, robi ogromne wrażenie, a zaczynający się przy niej deptak prowadzi turystów w stronę miejskiego rynku. Nie brak przy nim cennych kamieniczek, choć najważniejszą atrakcją tego miejsca jest Stary Ratusz, obecnie wykorzystywany jako biblioteka. W pobliży Rynku czeka kolejny ważny punkt – szczególnie dla tych, którzy interesują się historią i chcą poszerzyć swą wiedzę na temat przeszłości Warmii i Mazur. To Targ Rybny, przy którym wznosi się Dom Gazety Olsztyńskiej. Dziś obiekt ten służy jako muzeum, w którym można zdobyć sporo wiadomości i o Gazecie Olsztyńskiej, i o mieście, na terenie którego była wydawana. W pobliżu rynku wznosi się też olsztyńska katedra – cenny zabytek sakralnej architektury, mogący się pochwalić wspaniałym wyposażeniem wnętrza.

Z wizytą na zamku

Olsztyn znany jest też z tak ważnej budowli, jaką jest potężny Zamek Kapituły Warmińskiej. Przed wejściem na jego teren czeka pomnik przedstawiający Mikołaja Kopernika, który na kilka lat związał się z Olsztynem, oraz pruska baba – kamienny posąg z czasów średniowiecza, któremu warto poświęcić więcej uwagi. A co można zobaczyć podczas zwiedzania Zamku Kapituły Warmińskiej? Przede wszystkim liczne pamiątki po Koperniku oraz przyrządy, z których korzystał w trakcie swych prac. Zamek znany jest też z ciekawej kolekcji zabytkowych rzeźb, a jego wieża jest obecnie wykorzystywana jako świetny punkt widokowy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Olsztynie? Wielu wrażeń mogą dostarczyć nam spacery nad Łyną oraz seanse w miejscowym Planetarium. Kto chce poszerzać swą wiedzę na temat astronomii, ten może zwiedzić Obserwatorium Astronomiczne, a kto chce się zrelaksować nad wodą – może wybrać się nad jedno z pobliskich jezior. W Olsztynie każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji, dzięki czemu spędzi tu wolny czas zgodnie ze swoimi preferencjami.