Nazywana często „bramą na Mazury”, jest jednym z tych miast, których zwiedzenie dostarczy wiele radości każdemu miłośnikowi historii. Nidzica to jednocześnie jeden z najważniejszych punktów dla tych, którym marzą się wycieczki śladem zamków krzyżackich. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie spaceru po jego ulicach?
Nidzica swe powstanie zawdzięcza Krzyżakom, którzy podbili te ziemie w XIII wieku i zbudowali to zamek – pierwotnie drewniany, a w drugiej połowie XIV wieku – murowany. Prawa miejskie Nidzica otrzymała 7 grudnia 1381 roku z woli wielkiego mistrza zakonu Winricha von Kniprode. Miasto miało sporo szczęścia, gdyż mimo wojen polsko-krzyżackich, a następnie zawirowań związanych z sytuacją panującą w Europie w XVII wieku, mieszkańców Nidzicy omijały poważniejsze klęski. W XIX wieku miasto zaczęło się nawet dość prężnie rozwijać, przy czym ogromne znaczenie dla tego rozwoju miała budowa linii kolejowej, ułatwiającej przemieszczanie się między Nidzicą a Olsztynem.
Trudnym okresem w dziejach miasta okazał się wiek XX. Już w 1914 roku wojska rosyjskie dokonały tu wielu zniszczeń, a burzliwe wydarzenia z czasów I wojny światowej przyniosły sporo strat Nidzicy i jej mieszkańcom. W wyniku powojennego plebiscytu, Nidzica pozostała w granicach Niemiec, jednak w niewielkiej odległości od miasta przebiegała granica z Polską. W 1945 roku Nidzica stała się jednym z pierwszych miast w Prusach, do których wkroczyła Armia Czerwona. Dla mieszkańców oznaczało to wiele strat oraz ludzkich tragedii.
Okres powojenny to czas odbudowy i prac związanych z ratowaniem tutejszych zabytków, dzięki czemu Nidzica do dziś może się pochwalić ciekawym zamkiem Krzyżackim – jednym z największych na Mazurach. Dziś jego sylwetka góruje nad miastem, a urządzone w zamkowych murach muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników historii. W Nidzicy można też zwiedzić ciekawy kościół św. Wojciecha oraz pospacerować wzdłuż pozostałości dawnych murów miejskich. Nie brak tu i pięknych domów, i takich zabytków, jak ratusz z XIX wieku. Całość robi ogromne wrażenie na turystach i sprawia, że pobyt w Nidzicy staje się dla nich ciekawym i pouczającym doświadczeniem.