Warmia dla ciekawych – Pieniężno

Choć Pieniężno poważnie ucierpiało podczas II wojny światowej, wizyta na jego terenie może sprawić każdemu z nas wiele radości. Malownicza okolica, bliskość Olsztyna oraz spora ilość atrakcji, dzięki którym w czasie wycieczki po tym mieście nuda nikomu nie zagrozi – oto czynniki, które mają spory wpływ na atrakcyjność tego miasta. Co warto zobaczyć na jego terenie?

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów, jakimi może się pochwalić Pieniężno, jest most nad Wałszą. To miasto to również piękna starówka, z zabudowie której miejsce bardzo ważne zajmuje ratusz. W czasie spaceru po starym mieście warto też zajrzeć do kościoła pw. św. Piotra i Pawła oraz odwiedzić tak cenną pamiątkę z dawnych czasów, jaką jest zamek Kapituły Warmińskiej. Wycieczki po Pieniężnie warto też planować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w grekokatolickiej cerkwi św. Michała.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakimi może nas oczarować to miasto. Nie lada gratką dla miłośników dalekich wypraw mogą się okazać zbiory Muzeum Misyjno – Etnograficznego, które od lat prowadzą księża werbiści. W tej oryginalnej placówce muzealnej można ujrzeć wiele ciekawych pamiątek z dalekich misji, a przy okazji poszerzyć swą wiedzę na temat kultury takich krajów, jak Papua czy Nowa Gwinea. Ciekawą kolekcję tworzą tu również przedmioty przywiezione z Afryki, obok których nie można przejść obojętnie.