Nowa era projekcji w olsztyńskim planetarium dzięki najnowszemu urządzeniu

Z radością przyjęto wiadomość, że po kilkutygodniowej przerwie, Olsztyńskie Planetarium powróciło do swojej działalności, z nowym sprzętem i gotowe na przyjmowanie widzów. Nowoczesna technologia projekcyjna została zakupiona i zainstalowana jako część realizacji projektu „Śladami Mikołaja Kopernika”, który niesie za sobą wiele innowacji.

Prezydent Piotr Grzymowicz przypomina, że dotychczasowy system, służący mieszkańcom Olsztyna i gościom od 2012 roku, został właśnie zastąpiony. Jego zdaniem, aby utrzymać standard oferty na najwyższym poziomie, konieczne jest podążanie za postępem technologicznym. Właśnie z tego powodu, nowo zainstalowany sprzęt to jedno z najczęściej używanych urządzeń wśród planetariów na całym świecie.

Zadowolenie wyrażają też pierwsi widzowie, którzy już mieli okazję doświadczyć nowych projekcji. Porównując prezentacje zrealizowane na starym i nowym sprzęcie, podkreślają diametralną poprawę jakości, co potwierdzają również władze Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Dyrektorka OPiOA, Magdalena Pilska-Piotrowska, porównuje zmianę urządzenia do zamiany starych samochodów na nowoczesny model ferrari. Dodaje, że cały czas zdobywają wiedzę na temat nowego systemu. Mieli możliwość wyboru pomiędzy łatwiejszym w obsłudze urządzeniem, ale o ograniczonych możliwościach, a bardziej skomplikowanym, oferującym szereg rozwiązań. Cieszy ją decyzja o wyborze drugiej opcji.

Obecnie prace nadal trwają nad modernizacją Obserwatorium Astronomicznego oraz przygotowaniem nowych wystaw. Planowane jest ponowne oddanie do użytku wieży ciśnień 5 stycznia.