Mural rotmistrza Witolda Pileckiego

Mural z rodziną rotmistrza Witolda Pileckiego został oficjalnie odkryty w Olsztynku. Praca zdobiła elewację Szkoły Podstawowej nr 2 im. żołnierza Armii Krajowej. Uczestniczył w otwarciu m.in. Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Zofia Pileca-Optułowicz, córka rotmistrza.

Obraz został odsłonięty w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Święto to zostało ustanowione w 2011 roku. Mural wzorowany jest na przedwojennym zdjęciu rotmistrza w towarzystwie żony Marii i dzieci: Andrzeja i Zofii. Beata Bukowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, opowiedziała jak zdjęcie trafiło na ścianę szkoły.

„W ubiegłym roku odwiedziła nas pani Iwona Arent w towarzystwie pana Błażeja Pobożego. Ich odwiedziny były związane z odsłonięciem „kamieni pamięci”. Staliśmy na podwórku, rozmawialiśmy i wymknęło mi się, że mam pewne marzenie dotyczące uczczenia pamięci rotmistrza Pileckiego. Powiedziałam o muralu, który mógłby znaleźć się na ścianie szczytowej szkoły. Pan Poboży bardzo zainteresował się tematem i na drugi dzień już dzwonił, że znalazł ludzi, którzy by się tym muralem zajęli” – wytłumaczyła dyrektor.