MSWiA planuje wprowadzić zmiany w nazwach miejscowości na terenie Warmii i Mazur

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma w planach przeprowadzenie istotnych zmian w nazewnictwie niektórych miejscowości na terenie Warmii i Mazur. Nowe regulacje mają wejść w życie z początkiem nadchodzącego roku. Ministerstwo zapowiedziało projekt, który może wprowadzić sporo zamieszania dla niektórych mieszkańców regionu.

Proponowane zmiany są odpowiedzią na wnioski skierowane do właściwego ministra przez rady gmin, które zostały przekazane za pośrednictwem wojewodów. Te regulacje mają na celu uaktualnienie urzędowych nazw niektórych miejscowości znajdujących się na terenie tego malowniczego regionu Polski.

MSWiA podkreśla, że konsultacje z mieszkańcami były kluczowym elementem procesu proponowania tych zmian. Resort informuje, że większość osób biorących udział w tych rozmowach poparła sugerowane modyfikacje.

Zgodnie z informacjami MSWiA, wszelkie wymogi prawne, takie jak uzyskanie opinii od odpowiednich rad gmin, powiatów i wojewodów oraz służb geodezyjno-kartograficznych, zostały spełnione.

Projekt zakłada wprowadzenie ponad tysiąca zmian na mapach Polski od 1 stycznia 2024 roku. Będą one obejmować ustalenie 92 nowych nazw miejscowości, dwóch nazw obiektów fizjograficznych, 853 modyfikacji nazw lub rodzajów miejscowości oraz usunięcie 213 nazw miejscowości na terenie 245 gmin.