Kościół św. Jakuba Starszego – najciekawszy obiekt sakralny!

Olsztyńskie zabytki sakralne stanową wyjątkową grupę obiektów, którym w trakcie krajoznawczej wycieczki po stolicy Warmii i Mazur z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. Od czego warto zacząć poznawanie tutejszych kościołów? Najlepiej od wizyty w bazylice konkatedralnej św. Jakuba Starszego.

Kościół ten jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych na Warmii, a możliwość jego zwiedzenia każdemu turyście może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Wzniesiona w II połowie XIV wieku, do dziś zachwyca swą formą. Już z daleka świątynia ta przyciąga uwagę swą majestatyczną sylwetką oraz górującą nad miastem wieżą. A co z wyposażeniem wnętrza? Zachowało się tu sporo ciekawych dzieł sztuki, choć kościół był w swych dziejach świadkiem wielu tragicznych wydarzeń. Najpoważniejsze skutki dla jego wnętrza miały wojny napoleońskie. W ich trakcie Francuzi zamknęli w kościele półtora tysiąca jeńców rosyjskich, którzy ogrzewali się dzięki spalaniu zabytków znajdujących się w świątyni. Mimo to zachowało się tu sporo zabytków gotyckich, m. in. ścienne tabernakulum z gotycką krata oraz ciekawy tryptyk.

Renesansowe świeczniki, barokowe rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego – oto kolejne atrakcje, którym warto poświęcić odrobinę uwagi. Turyści, którzy wycieczki po Olsztynie zaplanują na okres letni, będą mogli z kolei uczestniczyć w tak ważnych wydarzeniach kulturalnych, jakim są organizowane w tym kościele Olsztyńskie Koncerty Organowe.