Garść ciekawostek z Olsztyna!

Jest najważniejszym miastem, jakimi może się pochwalić województwo warmińsko-mazurskie, a jednocześnie ośrodkiem turystycznym, który swym pięknem i bogactwem może zaskoczyć każdego z nas. Olsztyn to atrakcyjny cel wycieczki nie tylko dla miłośników historii, ale i dla tych turystów, którzy chcą miło spędzić czas w otoczeniu wyjątkowych zabytków. Na jakie obiekty warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Olsztyn to wyjątkowe miasto, które już samym swym położeniem może wprawić nas w zachwyt. Położenie w dolinie Łyny oraz bliskość jezior i wielkich kompleksów leśnych są wielkimi walorami tego miasta. Olsztyn to jednocześnie miejsce, które przyciąga długą i ciekawą historią. Prawami miejskimi cieszy się on od połowy XIV wieku, a w jego historii nie brak ważnych i ciekawych wydarzeń. Przypominają o nich cenne zabytki, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje gotycki zamek. Obecnie pełni on rolę siedziby Muzeum Warmii i Mazur, znanym z ciekawych zbiorów historycznych, etnograficznych oraz przyrodniczych. Wizyta w tej placówce to idealna propozycja dla tych, którzy chcą lepiej poznać tak ciekawe krainy, jak Warmia czy Mazury.

Niezapomnianych wrażeń dostarczą też turystom spacery po Starym Mieście. Tu warto zwrócić uwagę na rynek oraz na otaczające go kamienice, w gronie których znajdują się ciekawe zabytki z XVII i XVIII wieku. Warto tu również zwrócić uwagę na zajmujący centralną część placu ratusz z końca XIV wieku. O dawnych fortyfikacjach miejskich do dziś przypomina tutaj gotycka Brama Wysoka, w której w XIX wieku więziony był Wojciech Kętrzyński – jeden z największych obrońców polskości na Warmii i Mazurach. W pobliżu tej pamiątki z czasów średniowiecza wznosi się dumnie Nowy Ratusz, zbudowany w początkach XX wieku w stylu nawiązującym do włoskiego renesansu. A co z zabytkami sakralnymi? W tym gronie na szczególne wyróżnienie zasługuje katedra św. Jakuba z połowy XV wieku. W jej wnętrzu można zobaczyć m. in. gotyckie stalle, barokową ambonę oraz ciekawy tryptyk, będący zabytkiem pochodzącym z XVI stulecia.

Wycieczki po takim mieście, jakim jest Olsztyn, będą dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Fakt, że tanie noclegi można tutaj znaleźć bez większego problemu, staje się dodatkową zachętą do zaplanowania dłuższego pobytu w stolicy Warmii i Mazur. Jedno jest pewne – tu każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu spędzi wolny czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób.