IMiGW ostrzega: Pierwszy stopień alarmu przed burzami na Warmii i Mazurach

Alert pierwszego stopnia związany z nadchodzącymi burzami z gradem został wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Burze te są przewidywane w centralnych i zachodnich obszarach województwa warmińsko-mazurskiego, a ich początek ma nastąpić wieczorem w piątek i potrwać aż do poranka w sobotę.

Zgodnie z prognozami IMiGW, burze te mogą przynieść ze sobą intensywne opady deszczu, sięgające od 20 mm do 35 mm. Ponadto, w niektórych miejscach mogą wystąpić silne porywy wiatru dochodzące do 85 km/h oraz grad. Informacje te zostały zawarte w oficjalnym komunikacie wydanym przez Instytut.

Wydane ostrzeżenie dotyczy 13 powiatów znajdujących się w centrum i na zachodzie regionu. Są to powiaty bartoszycki, braniewski, działdowski, elbląski oraz miasta Elbląg, iławski, lidzbarski, nidzicki, nowomiejski, olsztyński wraz z miastem Olsztyn, ostródzki i szczycieński.

Zjawiska meteorologiczne mają przypominać burzę, która prawdopodobnie pojawi się od godziny 20:00 w piątek do 7:00 w sobotę. Według synoptyków, istnieje 85% szansa na pojawienie się tych burz.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia sygnalizuje możliwość wystąpienia niebezpiecznych warunków pogodowych, które mogą prowadzić do strat materialnych i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.