Dama Leonarda da Vinci z kostką lodów Bolero? Nietypowa fuzja kultury i kulinarnej sztuki w Olsztynie!

Od kilku dni wiatr plotek przenosi do mieszkańców Olsztyna informację o znajdującym się w Galerii Sztuki BWA obrazie autorstwa Leonarda da Vinci. Po naszym sprawdzeniu okazało się, że to prawda. Od 2 lipca, przez cały okres letni, obywatele Olsztyna będą mieli niepowtarzalną okazję podziwiać „Damę” stworzoną przez niezapomnianego Leonarda.

Prowokacyjna teza przewodnia wydarzenia sugeruje, że gdyby da Vinci miał okazję skosztować lodów Bolero, ikoniczna postać Dama trzymałaby w rękach właśnie kostkę tych lodów zamiast gronostaja. Taka myśl stała się punktem wyjścia dla nietypowego happeningu, który organizują dyrekcja Galerii Sztuki BWA w Olsztynie oraz twórcy marki Bolero, słynącej z produkcji lodów niemal tak kultowych jak dzieła Leonarda da Vinci.

Lody Bolero przez ostatnie 40 lat zdobyły sobie miano cukierniczego arcydzieła na Warmii i Mazurach. To właśnie dzięki temu drogi Bolero i Galerii Sztuki BWA w Olsztynie połączyły się. Bolero stało się oficjalnym partnerem XIII Olsztyńskiego Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta, które odbędzie się w terminie od 8 listopada do 8 grudnia. Jednak dzięki tej współpracy, już podczas wakacji miłośnicy sztuki i smacznych lodów mogą podziwiać w BWA „Damę z Bolero” od dnia 2 lipca. Całe wydarzenie sprawia, że olsztyńska galeria staje się Biurem Wystaw… Apetycznych.

W ramach akcji, oprócz możliwości podziwiania kultowego dzieła sztuki, zwiedzający będą mogli także skosztować lodów Bolero prosto z pełnej lodówki. W ten sposób ma być promowana sztuka smaku jako zmysłowa przyjemność. Leonardo da Vinci, renesansowy geniusz, był zafascynowany zarówno sztuką jak i nauką, co czyni go idealnym symbolem filozofii marki Bolero wyrażonej w haśle: „Szacun dla tradycji!”.

Remigiusz Narkowicz z Bolero podkreśla, że wsparcie świata sztuki to nie przypadek, a hołd dla wszystkich, którzy szukają w sztuce czegoś więcej niż tylko estetyki. To również część pielęgnowanej od 40 lat sztuki smaku lodów Bolero oraz odkrywanie tajemnicy dobrego smaku i dobrych emocji w formie nieco awangardowej, z odrobiną humoru.

Współpraca z Bolero pokazuje, że sztuka w BWA to nie tylko obrazy, rzeźby, wzory przemysłowe czy fotografie, ale także kulinaria działające na zmysły. Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Olsztyńskiego BWA, podkreśla, że nietypowe akcje mogą być równie inspirujące jak tradycyjne formy artystyczne. Fuzja nowoczesnej sztuki z klasyką prowadzi do intrygującego dialogu i wzajemnego przenikania się tych dwóch światów, co jest sednem sztuki.

XIII Olsztyńskie Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta odbędzie się od 8 listopada do 8 grudnia w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie, przy al. Marszałka J. Piłsudskiego 38. Lecz już teraz przez całe lato można podziwiać „Damę z Bolero” w BWA oraz skosztować wyśmienitych lokalnych lodów!