Chata Warmińska w SP nr 30 w Olsztynie

Z okazji obchodów Roku Mikołaja Kopernika, w Szkole Podstawowej w Olsztynie, nr 30, otwarto nietypową wystawę. Jest to „Chata Warmińska”, niewielka izba, w której znajdują się eksponaty związane z historią i kulturą ludową regionu.

„Projekt został zrealizowany ze środków własnych oraz funduszy pozyskanych z Programu Wolontariatu Pracowniczego Michelin „Moc Dobra”. Do zrealizowania projektu w ramach prac i samego wykonania dołożyli swoją cegiełkę rodzice” – mówi pomysłodawczyni projektu, dyrektorka SP30 Anna Staryk.

„Chata” znajduje się na I piętrze budynku szkoły. To przeszklony obiekt, w którym znajdują się zgromadzone przedmioty nawiązujące do historii Warmii, m.in. łóżko, kołyska, żelazka, lampy naftowe. Najcenniejszym eksponatem jest strój należący w przeszłości do patronki szkoły Marii Zientary-Malewskiej.

„Pamiętanie o naszej historii i wzmacnianie świadomości poprzez takie wystawy to nasz obowiązek. To szansa na ocalenie od zapomnienia rzeczy ważnych i bliskich naszym przodkom. Serdecznie dziękuję dyrekcji szkoły i twórcom za przygotowanie tej interesującej wystawy” – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Przy okazji wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu o Koperniku, wygłoszonego przez dr Iwonę Jóźwiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.