Bez zakłóceń przebiegł protest rolników w Nowym Mieście Lubawskim z udziałem 160 ciągników

W środku dnia, grupa rolników z terenów powiatów nowomiejskiego, iławskiego, brodnickiego oraz grudziądzkiego, dołączyła do ogólnokrajowego ruchu protestacyjnego prowadzonego przez rolników. Zebrani na parkingu w centrum Nowego Miasta Lubawskiego, zjechali tam na prawie 160 ciągnikach, po czym udało się w trasę.

Zgodnie z pierwotnymi planami, kolumna ciągników miała pokonać trasę dawną drogą krajową numer 15 aż do ronda na obwodnicy Nowego Miasta w pobliżu Kaczego Bagna. Następnie planowano skierować się trasą nowomiejskiej obwodnicy w stronę Bratiana i od tamtego miejsca skręcić na kolejne rondo powracając do miasta. Niemniej jednak, po konsultacjach pomiędzy organizatorami manifestacji oraz przedstawicielami miejscowej policji, podjęto decyzję o zmianie trasy przejazdu.

Komendant st. asp. Ludmiła Mroczkowska z nowomiejskiego komisariatu wyjaśniła, że wjazd ciągników na obwodnicę (obecnie droga krajowa nr 15) jest nielegalny i stanowi wykroczenie. Dodatkowo, takie działanie mogłoby poważnie zaburzyć porządek ruchu drogowego. Po omówieniu szczegółów, organizatorzy postanowili zrezygnować z planowanej trasy obwodnicą.

W efekcie zmiany planów, kolumna ciągników, licząca około 160 maszyn, przemierzyła trasę alternatywną wzdłuż obwodnicy, lecz starą drogą krajową numer 15 przez Nowe Miasto i Bratian. Przed wyruszeniem w trasę, Szymon Sargalski, koordynator protestu w Nowym Mieście Lubawskim reprezentujący ZZR Samoborona, przedstawił zgromadzonym rolnikom cele protestu.