21-letni mieszkaniec Szczytna podejrzany o próbę zabójstwa swojej 17-letniej partnerki – proces w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku

W Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku odbył się proces mężczyzny, 21 latka ze Szczytna. Młody człowiek był oskarżony o próbę odebrania życia swojej 17-letniej partnerki. Jak podają źródła, miał kierować nim czynnik jakim jest zazdrość. W wyniku postępowania sądowego pierwszej instancji, został skazany, aczkolwiek wyrok nie jest jeszcze prawomocny, na karę osiem lat i trzy miesiące pozbawienia wolności.

Wyrok ten spotkał się z apelacją złożoną przez trzech obrońców oskarżonego. Dodatkowo zarówno pełnomocnik ofiary jak i pełnomocnik mężczyzny, którego rzekomo zaatakował oskarżony z powodu zazdrości o swoją dziewczynę, złożyli skargi na wydany wyrok. Głównym celem adwokatów jest zmiana kwalifikacji prawnej zarzutu usiłowania zabójstwa. Według ich oceny, można mówić jedynie o pobiciu. Dlatego też dążą do obniżenia kary do 3 lat pozbawienia wolności.

Z kolei, pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych domagają się zdecydowanie wyższej kary – 15 lat więzienia. Dodatkowo, chcą wyższego odszkodowania oraz większej sumy jako obowiązku naprawienia szkody. Decyzja sądu odwoławczego ma zostać ogłoszona za tydzień.

W trakcie procesu sądowego szczegółowo badane są okoliczności incydentu, do którego doszło w listopadzie 2021 roku w Szczytnie. Wówczas to, 18-letnia partnerka oskarżonego wraz z koleżanką zorganizowały imprezę urodzinową. Tam doszło do pierwszego incydentu, podczas którego oskarżony uderzył jednego z uczestników, łamiąc mu szczękę i wybijając ząb. Zazdrość o dziewczynę miała być powodem tej agresji.

Po tym incydencie para pojechała do domu rodzinnego 18-latki, aby tam odebrać pozostawione rzeczy. Przy tym domu doszło do kolejnej napaści na dziewczynę. Była ona początkowo duszona, a następnie bita i kopana. Jak wynika z ustaleń prokuratury, dziewczyna została zaatakowana łącznie 28 razy, w tym 19 kopnięć było wymierzonych w głowę. Na skutek pobicia straciła przytomność i doznała rozległych obrażeń, w tym m.in. twarzy oraz utraciła kilka zębów.