Uważaj na oszustów! Mieszkaniec Olsztyna stracił 600 zł na wynajmie apartamentu w górach

Policja ostrzega przed niebezpieczeństwem oszustw związanych z wynajmem noclegów. Szczególnie uderzyło to pewnego obywatela Olsztyna, który stracił 600 złotych, próbując wynająć apartament w górach.

Do olsztyńskiej Komendy Miejskiej Policji zgłosił się mężczyzna, informując, że został oszukany. Na jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych natrafił na propozycję wynajmu górskiego apartamentu na czas ferii zimowych.

Zdecydował się skontaktować z ogłoszeniodawcą w celu rezerwacji wybranego terminu. W odpowiedzi otrzymał e-mail z instrukcją wpłaty depozytu za tygodniowy pobyt. Po przelaniu pieniędzy nie otrzymał jednak żadnej potwierdzenia rezerwacji, co zaniepokoiło go i skłoniło do podjęcia dalszych działań.

Na dodatek, ogłoszeniodawca przestał odbierać telefony. Mężczyzna zdał sobie sprawę, że został oszukany, gdy skontaktował się z osobą, której dane były podane w korespondencji – okazało się, że to przewodnik górski, który nie ma nic wspólnego z wynajmem noclegów.

Suma utraconych przez pokrzywdzonego funduszy wyniosła 600 złotych. W związku z tym incydentem, policja przypomina o kilku ważnych zasadach:

  • Podczas dokonywania transakcji online zawsze zachowaj ostrożność.
  • Sprawdź ofertę cenową i porównaj ją z innymi propozycjami na rynku. Super okazje często są podejrzane.
  • Zapytaj o szczegółowe informacje dotyczące miejsca, takie jak dokładny adres.
  • Pamiętaj, że uczciwy wynajmujący nie będzie unikał wystawienia paragonu czy faktury, nawet przy wpłacie zaliczki.
  • Nie ufaj bezkrytycznie pozytywnym opinii zamieszczonym na stronie internetowej obiektu. W przypadku oszustwa mogą być one fałszywe. Lepiej poszukać informacji w innych źródłach.
  • Zachowaj wszelkie dokumenty związane z transakcją wynajmu. Mogą okazać się niezbędne w przypadku naruszenia umowy przez wynajmującego i próby odzyskania pieniędzy.