Zasady parkowania hulajnóg elektrycznych w Olsztynie – nowe regulacje i wzrost opłat za odholowanie

Nadchodzący rok przyniesie zmiany dla użytkowników hulajnóg elektrycznych w Olsztynie. W związku z przyjętą przez lokalnych radnych uchwałą, koszt odholowania porzuconego bezprawnie pojazdu wzrośnie do 150 zł. Nowe stawki dotyczyć będą nie tylko hulajnóg, ale również innych pojazdów.

Hulajnogi elektryczne, mimo że są łatwe w obsłudze, szybkie i stosunkowo tanie, stanowią problem dla większości polskich miast, w tym również Olsztyna. Największym wyzwaniem jest ich nieuporządkowane parkowanie – często na chodnikach lub w innych niedozwolonych miejscach, co przyczynia się do chaosu miejskiego i potencjalnego zagrożenia dla przechodniów.

Na potrzeby uporządkowania tej sytuacji, straż miejska w Olsztynie ma do dyspozycji narzędzia pozwalające na odholowanie niewłaściwie pozostawionych hulajnóg. Obecnie za taką operację pobierane jest 130 zł, jednak od nadchodzącego roku opłata ta wzrośnie o blisko 15 procent do 149 zł.

Podobnie, stawki za odholowanie innych pojazdów również pójdą w górę. Za niewłaściwie zaparkowany motocykl właściciel będzie musiał zapłacić 292 zł, a za samochód do 3,5 tony – 627 zł. Wszystkie opłaty za odholowanie wzrosną średnio o około 15 procent.

Maksymalne stawki za odholowanie pojazdów są ustalane na koniec każdego roku przez Ministra Finansów. Zadaniem każdej gminy w Polsce jest znalezienie wykonawców usług odholowania nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów – samochodów, motocykli i hulajnóg.

Podczas rozeznania cenowego na rynku usług odholowania przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku, dwóch przedsiębiorców działających na terenie Olsztyna przedstawiło oferty zgodne z maksymalnymi stawkami opłat określonymi przez Ministra Finansów. Twórcy uchwały argumentują, że wysokość opłat jest kształtowana przez koszty ponoszone przez Gminę Olsztyn podczas wykonywania zadań związanych z usuwaniem pojazdów z dróg oraz ich przechowywaniem na parkingu depozytowym.

Wzrosły także stawki za przechowywanie pojazdów na strzeżonym parkingu. Za każdy dzień, który hulajnoga lub rower spędzi na parkingu, właściciel będzie musiał zapłacić 29 zł. Dla motocykli stawka ta wynosi 39 zł, a dla samochodów – 54 zł. Wszystkie ceny wzrosły w porównaniu do roku 2023 o średnio 15-20 procent.