Wzrost liczby wypadków z udziałem motocyklistów – apel o rozwagę na drogach

Pogodowe warunki sprzyjające, jak łagodna zima oraz dłuższe dni z cieplejszą temperaturą, spowodowały od początku roku wzrost liczby niechronionych użytkowników dróg, zwłaszcza tych poruszających się na jednośladach. Niestety, za tym idzie również wzmożona liczba wypadków z udziałem motocykli – do tej pory zanotowano już 53 ofiary śmiertelne wśród motocyklistów.

Wypadki z udziałem motocykli nierzadko kończą się tragicznie. Z tego powodu, powinno przypominać się o tym, że motocykl jest mniej widoczny na drodze dla innych kierowców. Motocyklista poruszający się z dużą prędkością i wyprzedzający inne pojazdy, naraża przede wszystkim siebie na niebezpieczeństwo, ponieważ inni kierowcy mogą go nie zauważyć. Aby poprawić widoczność na drodze, warto zadbać o sprawność i czystość świateł oraz nosić kamizelkę odblaskową. Apeluje się do motocyklistów: „Bądźcie widoczni!” Dzięki temu kierowcy samochodów będą mogli stopniowo przyzwyczaić się do waszej obecności na drogach.

Analizując przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów, najczęściej do nich dochodzi z powodu nieprawidłowego dostosowania prędkości do warunków ruchu, błędów podczas wyprzedzania oraz niezachowania odpowiedniej odległości między pojazdami. Jazda z właściwą prędkością umożliwi reakcję adekwatną do danej sytuacji. Nawet niewielka ilość piachu lub rozlanej cieczy na jezdni może sprawić, że opanowanie motocykla stanie się problematyczne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Podczas długiego weekendu majowego doszło do śmierci 7 motocyklistów. W większości przypadków, według wstępnych ustaleń policji, powodem była nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu. To niepokojące dane skłaniają do refleksji – użytkownicy pojazdów czterokołowych i jednośladowi muszą przyzwyczaić się do swojej obecności na drodze.

Niebezpieczne sytuacje na drodze z udziałem motocyklistów często wynikają też z niewłaściwych zachowań kierowców innych pojazdów, głównie samochodów osobowych. Wzywa się kierowców do zwracania uwagi na zwiększoną ilość jednośladów na drodze. Szczególnie ważne jest uważne obserwowanie luster podczas zmiany pasa ruchu czy skrętu – to kluczowy element wpływający na bezpieczeństwo na drodze.

Prócz nieprawidłowego dostosowania prędkości, brawura i przecenianie własnych umiejętności to kolejne przyczyny, które prowadzą do tragicznych wypadków. Sezon motocyklowy dopiero się rozpoczął, więc ważne jest utrzymanie ostrożności i przypomnienie sobie odpowiednich nawyków oraz techniki jazdy przez wszystkich użytkowników dróg.