Wyrok sądu w Olsztynie: Młody mężczyzna oskarżony o zabójstwo ojca nie zostanie skazany na więzienie

Brutalne zabójstwo, do którego doszło na osiedlu Mazurskim w Olsztynie nieco ponad rok temu, wstrząsnęło miejscowymi mieszkańcami. Młody mężczyzna, Paweł S., podejrzewany był o zadanie swojemu ojcu wielokrotnych ran kłutych w szyję, co doprowadziło do natychmiastowej śmierci pokrzywdzonego. Teraz, po długich miesiącach procesu, sąd w Olsztynie zdecydował o losie Pawła S.

Zbrodnia miała miejsce 22 maja 2022 roku na terenie jednego z olsztyńskich osiedli. Z informacji wynikających z dochodzenia prowadzonego przez prokuraturę wynikało, że to właśnie Paweł S. miał zadać swojemu ojcu śmiertelne rany. Oskarżony został jednak również o naruszenie nietykalności cielesnej policjantki podczas akcji zatrzymującej go, pielęgniarki podczas pobierania próbek krwi w szpitalu, a także strażnika więziennego na terenie aresztu śledczego.

Ale to nie koniec zarzutów. Wobec Pawła S. postawiono także oskarżenia o pozostałe przestępstwa, w tym: nielegalne zabranie i użytkowanie cudzego pojazdu, ucieczkę przed kontrolą drogową, jazdę po alkoholu, posiadanie narkotyków w formie marihuany oraz chuligaństwo.

Pod koniec kwietnia bieżącego roku, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zwrócił się do tamtejszego Sądu Okręgowego z wnioskiem o umorzenie procesu przeciwko Pawłowi S. Powód? Niepoczytalność podejrzanego podczas popełnienia przestępstw. Z tego samego powodu prokurator złożył równocześnie wniosek o umieszczenie Pawła S. w specjalistycznym zakładzie psychiatrycznym.

Pomysł prokuratora został poparty opinią biegłych psychiatrów i psychologa uzyskaną podczas śledztwa. Z ich raportu wynikało, że Paweł S. cierpi na chorobę psychiczną, która uniemożliwiła mu pełne rozpoznanie skutków swoich czynów oraz kontrole nad własnymi działaniami. Eksperci zaznaczyli również wysokie ryzyko, że mężczyzna może w przyszłości popełnić podobne przestępstwa.